Reklama:

Ministryně Černochová vyzvala kvůli rezoluci k Izraeli k vystoupení ČR z OSN, reakce byla bouřlivá. Andor Šándor její slova okomentoval

Ministryně Jana Černochová
Ministryně Jana Černochová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2023

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyzvala kvůli rezoluci vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem k vystoupení Česka z Organizace spojených národů (OSN). V souvislosti s hlasováním OSN na sociální síti X uvedla, že se za ni stydí a Česko nemá v organizaci fandící teroristům co dělat. Reakce na její slova na sociální síti pod jejím příspěvkem vyvolala názorovou bouři. Pro ŽivotvČesku.cz její slova okomentoval generál ve výslužbě a komentátor Andor Šándor, označil je za nešťastná.

Reklama:

"Při vší úctě k tomu, co se 7. října událo, při všech sympatiích, které můžeme mít k izraelskému lidu, oplakávání 1400 mrtvých, při vší úctě k tomu, že máme právo podpořit izraelskou vojenskou operaci proti Hamásu, tak ano, nepostavili jsme se za humanitární příměří, což se může negativně projevit v našich vztazích s arabským světem. Reagovat tak, jak se projevila ministryně Černochová - vystoupením z OSN, je něco, co je přestřelené. Paní ministryně by neměla zapomínat na to, že její vyjádření budou v médiích brána jako ne její postoj, ale postoj ministryně české vlády - tedy postoj celé ČR, to si myslím, že v kontextu věci to není k ničemu dobrému. Vnímám limity OSN, ale v tuto chvíli nic lepšího nemáme," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Valné shromáždění OSN v pátek přijalo rezoluci, která byla první společnou reakcí OSN na aktuální konflikt v Izraeli. Kanada navrhovala, aby text obsahoval jednoznačné odsouzení »teroristických útoků« Hamásu a žádal okamžité propuštění rukojmích. Její návrh ale neuspěl. Text navržený Jordánskem a dalšími arabskými zeměmi získal podporu 120 zemí, 45 se zdrželo hlasování.

Reklama:

Izrael, Spojené státy a dalších 12 zemí včetně Česka, Rakouska, Maďarska a Chorvatska hlasovalo proti. "Přesně před třemi týdny Hamás vyvraždil více než 1400 Izraelců, což je na jejich počet obyvatel více obětí, než zavraždila militantní islamistická organizace Al-Káida 11. září 2001 v USA," uvedla Černochová. Kritizovala to, že proti bezprecedentnímu teroristickému útoku se postavilo jen 14 zemí. "Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá ČR v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme," napsala.

Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou sice závazné, ale jsou silně symbolické. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan přijetí rezoluce ostře zkritizoval a prohlásil, že OSN pozbyla legitimity. Podle něj dala většina světového společenství přijetím rezoluce najevo, že spíše než Izrael podporuje »nacistické teroristy«. Izraelský diplomat podle Reuters také hovořil o potřebě zničit Hamás.

Nový konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás vypukl v sobotu 7. října, když palestinští ozbrojenci zaútočili na jihu Izraele, což si podle izraelských úřadů vyžádalo přes 1400 mrtvých. Útočníci navíc unesli podle izraelské armády přes 220 lidí. Izrael v odvetě zahájil vzdušné údery na Pásmo Gazy, kde podle palestinských úřadů přišlo o život přes 7300 lidí. Celá oblast je pod izraelskou blokádou. Pásmo Gazy a jeho úřady ovládá od roku 2007 Hamás.

Česko se staví na stranu Izraele, zemi krátce po útoku navštívil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), tento týden pak i premiér Petr Fiala (ODS). V zemi potvrdil jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu. Černochová se před dvěma týdny zúčastnila akce, která se stavěla proti jiné demonstraci na pražském Václavském náměstí, při níž lidé kritizovali odvetné kroky Izraele v Pásmu Gazy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: