Ministryně Jana Maláčová vyjmenovala, jaké vlastnosti by měl mít po říjnových volbách premiér

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2021

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) se v posledních týdnech stala nejvýraznější tváří ČSSD, která podle posledních volebních průzkumů je na hranici vstupu do Sněmovny. Jednoduché to ale nemá. Podle politologů totiž sociálním demokratům přetáhlo řadu voličů koaliční hnutí ANO. Přesto se ministryně nevzdává. "Do voleb zbývají tři týdny, a to je ještě dost dlouhá doba a rozhodnou voliči," řekla pro ŽivotvČesku.cz politička, která má podporu zejména v segmentu rodin s dětmi a u voličů starších 55 let.

Hnutí Andreje Babiše 32,4 procent, SPOLU 20 procent, PirSTAN 18 procent, SPD 11,8 procent a KSČM 5,4 procent. To jsou strany a koalice, které by podle posledního průzkumu agentury STEM pronikly do sněmovních lavic. Tradiční ČSSD se pohybuje na hraně. Přesto ministryně Jana Maláčová věří, že lidé ocení, že chce pro ně důstojný život v České republice, jak sama opakovaně říká. Nejvýraznější je zejména její boj za vyšší důchody, v posledních dnech také plošné navýšení platů státních zaměstnanců.

Do voleb se krátí čas, ale voliči, kteří nemají stále jasno, se budou rozhodovat na poslední chvíli. Podle Jany Maláčové by se měl ujmout funkce premiéra po volbách člověk, který nebude bojovat za své zájmy, ale zájmy státu. "Měl by to být člověk, který má na prvním místě zájem České republiky a bude se tomu věnovat naplno. Bude myslet na ekonomiku a státní rozpočet a hlavně by měl myslet na lidi, to je totiž to nejdůležitější," vyjmenovala pro ŽivotvČesku.cz ministryně Jana Maláčová.

Kdo nakonec uspěje a dokáže sestavit vládu, není jasné. Spekuluje se nad tím, že vedoucí ANO si dělá zálusk na vládu s ODS, ale mluví se i o SPD. Je také dost možné, že si ruku podají dvě »protibabišovské« koalice, tedy PirSTAN se SPOLU. Poslední slovo budou mít ale voliči, ti rozhodnou, jakým směrem se Česká republika v dalších čtyřech letech vydá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.