Reklama:

Ministryně X není vidět a slyšet, přesto trumfuje premiéra Fialu nízkou nedůvěrou. Nemusí vysvětlovat své kroky, rozšifrovala div expertka

Helena Langšádlová
Helena Langšádlová
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2023

Komentář: Popularita vlády Petra Fialy se pohybuje doslova při zemi, rozhodně jí podle CVVM důvěřují dvě procenta lidí. Neslavná je i podpora jednotlivých členů kabinetu. Pozoruhodné je ale srovnání míry nedůvěry občanů. Zatímco předsedovi vlády podle CVVM nedůvěřuje 68 procent Čechů, takřka neviditelné ministryni pro vědu, výzkum a inovace Heleně Langšádlové, jakési paní X české vlády, nedůvěřuje jen 23 procent občanů. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz vysvětlila, že díky tomu, že není ministryně vidět a slyšet, nemusí vysvětlovat své kroky.

Reklama:

Žebříčky popularity politiků s železnou pravidelností zveřejňuje řada výzkumných agentur. Pozoruhodné je ale podívat se na průzkumy z opačného konce a zaměřit se na podíl nedůvěry ve vládní představitele. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová tak sice podle průzkumu CVVM má jen šestiprocentní důvěru, negativní emoce ale nevyvolává. Má totiž poměrně nízký podíl nedůvěry. "U Langšádlové je to 23 procent," konstatovali výzkumníci z CVVM v červnovém šetření ve své zprávě.

Stejný průzkum sice premiéru Fialovi přisoudil důvěru 28 procent lidí, ale nedůvěru k němu vyjádřilo 68 procent obyvatel republiky. Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové »kouzlo« tkví v tom, že Helena Langšádlová, povětšinou zahalena v taje ticha, nemusí veřejnosti odůvodňovat svá rozhodnutí a počiny. "Není moc viděna a slyšena, protože to by musela vysvětlovat kroky, které dělá. A to jí moc nejde," podotkla Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ministryně v médiích vystupuje opravdu úsporně, jeden z mála větších a otevřenějších rozhovorů poskytla například v červnu, kdy vystoupila v pořadu Interview ČT24. Prohlásila zde, že pokud vláda nebude investovat do vzdělání a výzkumu, zadělává si na problémy do budoucna. A naznačila, že dává přednost právě tichému vyjednávání před halasnými gesty. "Jsem zkušený politik, realista a žiji v politické realitě, jsem vždy připravena jednat," uvedla Langšádlová.

V každém případě, ačkoliv srovnání podílu nedůvěry vyznívá pro ministryni pozitivně, celkový obraz vlády je ve veřejnosti nedobrý. Podle Ryšánkové je obecným problémem způsob komunikace kabinetu Petra Fialy, což je téma, které se řeší od počátku jeho působení.

"Už je dva roky po volbách, takže na předchůdce to svádět již nemohou. Tato vláda svůj komunikační styl nenašla, a proto pro jistotu nekomunikuje vůbec, tedy kromě hesel. Kocour pana premiéra to nezachrání. Ačkoliv... kočky bývají docela schopní komunikátoři…" poznamenala s nadsázkou mediální analytička, která svým vyjádřením poukázala na nedávný status premiéra Petra Fialy na síti X, kdy se pochlubil kocourem Jamesem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: