Miroslav Kalousek odpověděl na to, jak vnímá, že by Andrej Babiš kandidoval na Hrad: Zaznělo slovo kuriozita a řekl, jak dopadne kauza Čapí hnízdo

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2022

Obžalobu bývalého premiéra Andreje Babiše (57) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové (dříve Mayerové) v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo začne pražský městský soud projednávat 12. září. Expremiér v reakci na termín soudu uvedl, že v případu ho už nepřekvapí vůbec nic, kauza podle něj ovlivnila velké množství voleb a nyní bude pokračovat opět krátce před volbami. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska (61), který odpověděl na dotaz, jak by kauza Čapí hnízdo pokračovala, pokud by šéf hnutí ANO kandidoval na prezidenta, o čemž se spekuluje, a uspěl by.

"O vině a trestu rozhoduje soud, nikdo jiný. Budeme mít docela kuriozitu, pokud Andrej Babiš bude kandidovat, že někdo, kdo je souzen za trestný čin, do té doby soud neskončí, bude kandidovat na prezidenta. Pokud by byl zvolen, tak se to celé přeruší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek ohledně možné kandidatury Andreje Babiše do boje o Hrad.

Andrej Babiš s Janou Nagyovou jsou obžalováni z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení. Žalobce Jaroslav Šaroch podle dřívějších informací navrhuje pro expremiéra v obžalobě tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest, zaplatit by měla půl milionu korun.

Hlavní líčení se podle soudní databáze uskuteční od pondělí 12. září do pátku 16. září, následně pak v týdnech od 26. září a od 17. října, v obou případech není jednání nařízené ve středu. Ve stejné době, konkrétně 23. a 24. září, se v Česku uskuteční komunální a senátní volby.

Obžaloba Andreji Babišovi neznemožňuje kandidovat na prezidenta. Podle ústavy a zákona o volbě prezidenta může být zvolen každý občan, který je volitelný do Senátu, pokud mu nebyla omezena svéprávnost k výkonu volebního práva. 

Už v minulém měsíci expremiér ve svém obytném voze začal obrážet Česko. Podle něj nejde o kampaň, ale o cestu za voliči, s nimiž se chce setkávat jako ve své poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem.

To, že ve skutečnosti jde o kampaň, rozklíčoval politolog Lubomír Kopeček (46) z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. "Byť zatím kandidaturu oficiálně neoznámil, tak bych pana Babiše považoval za kandidáta. Ve chvíli, kdy si někdo zakoupí vozidlo, se kterým chce objíždět republiku, tak to nedělá kvůli už proběhlým parlamentním volbám, ale kvůli volbám, které budou. Stále ale nevíme, ještě nějakou dobu i nebudeme vědět, kdo všechno bude reálně kandidovat, tak je to pořád velmi otevřené," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.