Miroslav Kalousek okomentoval vítězství Fica ve slovenských volbách: Česko by jedno volební období nemělo porušit dlouhodobě budované vzájemné vztahy

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 10. 2023

Komentář: Bývalý slovenský premiér Robert Fico, jehož strana vyhrála sobotní předčasné parlamentní volby na Slovensku, má šanci sestavit vládu a počtvrté se stát ministerským předsedou. Napsala to dnes slovenská média. Podle tisku o podobě kabinetu rozhodne třetí nejsilnější strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího premiéra Petera Pellegriniho, který v minulosti dlouhá léta působil ve Směru-SD. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval výsledek voleb s ohledem na to, co znamenají pro Česko, politický klasik a komentátor Miroslav Kalousek. Z jeho slov vyplynulo, že by nemělo dojít k narušení vzájemných vztahů.

"Pro Česko to znamená, že by jedno volební období nemělo porušit dlouhodobě budované vzájemné vztahy. Vlády přicházejí a odcházejí, vztahy mezi národy by to mělo postihnout co nejméně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz brilantní rétor a bývalý šéf státní kasy.

Ohledně dotazu, zda vítězství Fica ve slovenských volbách bude znamenat odklon od prozápadního směru Slovenska, odpověděl, že to je těžko predikovatelné. "To uvidíme," doplnil pro ŽivotvČesku.cz.

"Robert Fico porazil Slovensko, tu podobu země, jakou si po sametové revoluci představovala většina národa. Dnes mu dostatek lidí uvěřilo, že liberalismus a lidská práva mohou být pro občana větší hrozba než rozvětvená korupce a sympatie k Putinovu režimu," napsal list Sme. Reagoval tak na názory trojnásobného expremiéra Fica, který před volbami vystupoval proti vojenské pomoci Ukrajině čelící ruské agresi a proti sankcím Západu vůči Rusku, v jehož čele stojí prezident Vladimir Putin.

"Dnes po moci sahá jiný Fico. Motivovanější trestními stíháními svých spolupracovníků a sponzorů Směru a podporovaný extrémnějšími voliči. Šíření strachu mu nakonec přineslo vítězství. Přinese mu i izolaci, zejména v demokratické Evropě, protože je málo pravděpodobné, že změní svou rétoriku o podmínkách míru na Ukrajině," napsal deník Sme.

Podle listu Pravda Směr-SD suverénně vyhrál volby a šéf Hlasu-SD Pellegrini ví, že rozhodne o budoucí vládě.

"Bez ohledu na první místo ve volbách bude stabilita koalice záviset zřejmě na dvou stranách. Jednou z nich je Pellegriniho Hlas, který se dlouhodobě nevymezoval ani na jednu, ani na druhou stranu politického spektra," napsal nejčtenější list Nový čas. Dodal, že v posledních dnech předvolební kampaně bylo možné z Pellegriniho vyjádření pozorovat, že je vysoce pravděpodobné, že si vybere Směr-SD.

"Robert Fico vyhrál volby a už to nepustí. Demokratické Slovensko prohrálo," napsal list Denník N.

Také listy Plus jeden deň a Hospodárske noviny poznamenaly, že podoba příští vládní koalice bude záležet na Hlasu-SD.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.