Miroslav Kalousek otevřeně: Proč jsou letošní volby nejdůležitější v historii. A kdo má vystřídat Andreje Babiše

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží a už za necelý měsíc Češi rozhodnou o tom, komu svěří poslanecký mandát na další čtyři roky. Ty letošní nepochybně hodně ovlivní epidemie koronaviru a jednání vlády během nouzového stavu a celkově krize, která započala na jaře roku 2020. Podle Miroslava Kalouska (60) je zásadní neudělat jedinou chybu. "Nebudeme mít žádný opravný termín, pokud opět připustíme k moci »Babišismus«," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Z říjnových voleb vzejde nová vláda, která bude řídit Českou republiku a ovlivňovat životy občanů po následující čtyři roky. Volební boje už začaly - politické strany a hnutí se snaží získat v posledních týdnech potenciální voliče. Pro některé z nich je nejdůležitější překročit hranici pěti procent, aby získaly poslanecký mandát, jiní však mají mnohem větší ambice. Hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše (67) zatím vede v předvolebních průzkumech na plné čáře, v tom posledním od agentury IPSOS, jenž vznikl pro koalici SPOLU, se ukázalo opět ve vedení s 27,40 procenty voličských hlasů.

Podle bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska budou letošní volby zcela zásadní a přirozeně má obavy z toho, že u moci zůstane znovu Andrej Babiš, který je kontroverzní osobností české politické scény.

"Tyto volby… Ono se vždy před volbami říká, že jsou ze všeho nejdůležitější, ale já jsem přesvědčen, že tentokrát je to skutečně pravda. Důvodem je to, že připustíme-li »Babišismus« na další čtyři roky, tak po jejich uplynutí nebude opravný termín. Návrat do standardního právního státu bude velmi těžký a nemožný. To znamená, že teď rozhodujeme o tom, zda tu budeme mít právní stát, nebo oligarchii východního typu," zhodnotil zkušený bývalý politik pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.