Miroslav Kalousek představil recept, jak na Miloše Zemana. Prezidenta je třeba ignorovat, říká

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2021

Prezident Miloš Zeman (76) razantně vstoupil do pravomocí premiéra a vyzval Andreje Babiše (66), aby z funkcí odvolal dva ministry. Skončit mají ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (39), protože brání ruskému vlivu. Opoziční politik Miroslav Kalousek (60) prozradil, co by měly v tuto chvíli dělat opoziční strany. "Opozice i vláda by měla prezidenta ignorovat," uvedl člen TOP 09 pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman začal premiéra Andreje Babiše tlačit k tomu, aby došlo k čistkám ve vládě. Podle prezidenta je čas na výměnu ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Prezidentovi vadí, že tato dvojice v Česku blokuje používání ruské vakcíny Sputnik V. Prezident také premiérovi důrazně doporučil, aby z funkce ministra zahraničí odvolal Tomáše Petříčka. Ten prezidentovi vadí, protože by z tendru na dostavbu Dukovan rád vyškrtl ruskou společnost Rosatom.

Podle některých politologů se v nelichotivé pozici ocitl Andrej Babiš. Pokud prezidentovi vyhoví, ukáže se jako slabý premiér, který poslouchá Miloše Zemana na slovo. Pokud předseda vlády prezidentovi nevyhoví, oslabí tím přátelské pouto, které k němu Miloš Zeman zatím má, alespoň to uvedl v rozhovoru pro Parlamenty listy.

Prezident by to pak Babišovi mohl spočítat po podzimních volbách. Zatím se předpokládá, že právě šéf hnutí ANO dostane pokus sestavit novou vládu. Andrej Babiš v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že personální změny ve vládě nejsou nyní na stole, že teď je třeba řešit očkování.

Opoziční politik Miroslav Kalousek, který v lednu rezignoval na poslanecký mandát, nevidí cestu v tom, že premiér a opozice by měli složit zbraně a dočasně se spojit proti prezidentovi. "O takovém spojenectví nechci spekulovat," uvedl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

"Pan prezident se v zájmu Ruské federace a naprosto nemístně míchá do pravomocí, které mu nepřísluší. V tuto chvíli je ideální slova prezidenta republiky ignorovat. Jeho slova by měla ignorovat vláda i opozice," odvětil Miroslav Kalousek na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz, jak by měly opoziční strany v tuto chvíli postupovat.

O tom, že Jan Blatný v křesle ministra zdravotnictví skončí, se spekuluje už několik týdnů. Jan Blatný uvedl, že o jeho odvolání rozhoduje premiér a mediální spekulace nemají vliv na jeho práci.

V kuloárech již zaznělo jméno bývalého dlouholetého primáře ortopedie Nemocnice Pelhřimov a poslance ČSSD Jiřího Běhounka (68). Ten už na začátku března uvedl, že by funkci ministra zdravotnictví vzal a zvládl. "Když budou chtít, jsem připravený pomoct, mám to v hlavě srovnané. Podmínka je, že by mi do toho nikdo nemluvil a mělo by to hlavu a patu. Někdo to musí řídit a já bych to řídil," řekl Jiří Běhounek pro Deník.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.