Miroslav Kalousek řekl, co jediného udělala Babišová vláda dobře. Chválil a pobavil ho dárek, který od Andreje dostal

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2021

Opoziční politik a výrazná tvář polistopadové politiky Miroslav Kalousek slaví dnes 61. narozeniny. Symbolicky v den oslav odchází Babišova vláda, se kterou Kalousek spokojen nebyl a vždy ji kritizoval. Přesto bývalý ministr financí našel jednu věc, za kterou je nutné Babišův kabinet pochválit. Pro ŽivotvČesku.cz muž, který možná půjde do prezidentské kandidatury, řekl, za co je třeba končící vládu ocenit.

Pane Kalousku, vy jste ten, který za všechno může! Roky tu z úst Andreje Babiše slyšíme větu, že za všechno může Kalousek. V pátek 17. prosince se konalo poslední zasedání kabinetu a žezlo přebírá tým Petra Fialy. Uvědomil jste si vůbec, že konec Andreje Babiše přišel na vaše narozeniny?

Dostat k narozeninám odchod Babišovy vlády je dárek, o kterém se mi v létě ještě ani nesnilo, byť jsem se snažil podporovat koalici SPOLU ze všech sil, tak jsem nebyl moc velkým optimistou. Obával jsem se, že by mohl Andrej Babiš vládu poskládat i po volbách. To, že se tak nestalo a že dnes (17. prosince, pozn. red.) odchází, je hezký dárek k narozeninám.

Kdybych se dnes zeptal, co všechno podle vás Babišova vláda zkazila a nezvládla, tak budete vyprávět dva dny a místo článku z toho sepíšu knihu. Zeptám se tedy úplně obráceně, co se podle vás končící vládě podařilo?

(Asi půl minuty přemýšlí a mlčí...) Určitě bych Babišovu vládu pochválil za navyšování platů učitelů. To, že to nedělala na úkor jiných zbytečných výdajů, ale dělala to jen na dluh, to je věc, za kterou ji už zase pochválit nemohu.

Prozradíte čtenářům, zda narozeniny oslavíte ve velkém stylu se skleničkou v ruce a partou dobrých přátel?

Víte, narozeniny ve velkém stylu neslavím, většinou si to necháváme tak nějak až pod stromeček. Tak to ti prosincoví mívají (usmívá se).

Babišova vláda v číslech

Andrej Babiš byl premiérem 1472 dní. Nejdéle sloužícím českým předsedou vlády je Václav Klaus (80), který Česko vedl 2010 dnů.

Druhá vláda Andreje Babiše byla jmenovaná 27. června 2018. Důvěru Poslanecké sněmovny získala 12. července 2018.

Ve vládě bylo 10 ministrů za ANO a 5 za ČSSD.

Největší rotaci ministrů zažilo ministerstvo dopravy a rezort zdravotnictví. Tam Adama Vojtěch (35) vystřídal Roman Prymula (57), po něm přišel Jan Blatný (51), pak Petr Arenberger (63) a 26. května 2021 se Adam Vojtěch do horké židle vrátil. Na ministerstvu dopravy začínal Dan Ťok (62), vystřídal ho Vladimír Kremlík (49) a resort až do fáze demise dovedl Karel Havlíček (52).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.