Miroslav Kalousek vidí jediného možného premiéra. Ocenil, že jeho vyvolený má životní zkušenosti

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2021

Bývalý poslanec a člen TOP 09 Miroslav Kalousek (60) je přesvědčen o tom, že v České republice je ještě velké množství nerozhodnutých voličů, které lze ovlivnit i v televizních debatách, kde své myšlenky a vystupování prezentují straničtí lídři. O osobě ideálního premiéra má bývalý ministr financí zcela jasno. "Co se týče politických, vládních i životních zkušeností, tak Petr Fiala nemá konkurenci," sdělila výrazná tvář TOP 09 pro ŽivotvČesku.cz.

Televizní debaty stranických lídrů sleduje podle toho, jak mu vyjde čas. Miroslav Kalousek říká, že vyhrocené televizní hádky před volbami jsou pro ty voliče, kteří ještě váhají. "Já jsem rozhodnutý pevně," usmál se výrazný polistopadový politik, když pro ŽivotvČesku.cz hodnotil, jaké mají televizní debaty dopad.

"Pokud je stále tolik nerozhodnutých voličů a pokud platí, že se budou rozhodovat 14 dnů před volbami, tak je samozřejmě televizní debata může značně ovlivnit. Pamatuji si na Otázky Václava Moravce z roku 2002, kdy byli dva favorité s naprosto těsnými výsledky, velké průzkumy jim dávaly zhruba stejná čísla. Tehdy v té televizní debatě Vladimír Špidla překvapivě na hlavu porazil Václava Klause. Pak různé analýzy potvrdily, že tato debata rozhodla o vítězství ve volbách. Takže televizní debaty skutečně mají sílu rozhodovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který nevyloučil, že by se v budoucnu ucházel i o prezidentský úřad. Záležet ale bude hodně na tom, jak letošní volby dopadnou. Podle Miroslava Kalouska je zásadní, kdo dosáhne na 101 a více poslanců a bude schopen sestavit vládu. O tom, kdo by měl být premiérem, má ale jasno.

"Již jsem to říkal a nic na tom neměním. Myslím si, že nyní především potřebujeme kompetenci. Platí, že co se týče politických, vládních i životních zkušeností, tak Petr Fiala nemá konkurenci," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek. Již dříve ale uvedl, že počítá s tím, že prezident Miloš Zeman bude do funkce předsedy vlády tlačit Andreje Babiše, ať volby dopadnou jakkoliv.

"Jedna věc je, kdo bude po volbách premiérem, jiná věc ale je, kdo bude premiérem s důvěrou. Nepodezírám ani pana prezidenta Zemana ani pana Babiše z ničeho ušlechtilého, takže předpokládám, ať už volby dopadnou jakkoliv, i kdyby Andrej Babiš nevyhrál, tak pod nějakou záminkou bude jmenován předsedou vlády České republiky. Velmi záleží na tom, zda ty dva opoziční bloky, SPOLU a Piráti se STAN, budou mít dohromady 101 a více poslanců a zda budou mít naprostou vůli a odhodlání prosadit své zájmy. Pokud budou mít 101 a více poslanců, tak je strašně moc důležité, aby koalice dokázaly panu prezidentovi neprodleně po volbách sdělit, že mají tu většinu, že vláda vychází z voleb do Poslanecké sněmovny a nikoliv z vůle prezidenta republiky. Je třeba dát najevo, že pokud prezident nebude respektovat vůli většiny Poslanecké sněmovny, tak udělají vše pro to, aby prezidentem nebyl," vyjádřil se bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že spojení Zeman a Babiš ohrožuje přítomnost i budoucnost Česka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.