Miroslav Kalousek vyhodnotil, jak by Miloš Zeman vypadal v očích veřejnosti, když by v neděli Petra Fialu nejmenoval premiérem

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) by měl v neděli jmenovat předsedu ODS Petra Fialu (57) premiérem. A to i za situace, kdy se nakazil koronavirem. Pražský hrad ceremoniál nadále připravuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová (58) uvedla, že každý s pozitivním výsledkem testu musí zůstat 14 dnů v izolaci. Bývalý politik Miroslav Kalousek (60) pro ŽivotvČesku.cz plánované jmenování lídra koalice SPOLU do funkce premiéra okomentoval. Otevřeně sdělil, jak by hlava státu v očích veřejnosti nejspíš vypadala, pokud by k tomu opět nedošlo.

Podobu ceremoniálu chce ředitel prezidentské kanceláře Vratislav Mynář (54) zkonzultovat se Zemanem po jeho sobotním návratu z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na zámek v Lánech. 

Prezident byl do ÚVN převezen ve čtvrtek poté, co se u něj nákaza prokázala. Podle nemocnice nemá příznaky onemocnění covid-19, dostal monoklonální protilátky, které nakažené chrání před těžkým průběhem nemoci. Z nemocnice do Lán by měl být prezident převezen v sobotu v 16:00, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (67). Zeman měl původně Fialu jmenovat předsedou vlády v pátek v poledne. Dnešní program ale kvůli obnovené hospitalizaci zrušil.

Miroslav Kalousek je přesvědčen, že ke jmenování dojde. I kdyby totiž musel zůstat v izolaci, existují řešení, jak toho docílit. "Osobní setkání není nezbytné. Stačí podepsat jmenovací dekret. To znamená, pokud prezident konat chce, tak jistě najde způsob, jak Petra Fialu jmenovat. Pokud by k tomu nedošlo, tak by to znamenalo, že prezident konat nechce, to by znamenalo, že by všem dal najevo, že by neměl vykonávat svůj úřad," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý předseda TOP 09.

Prezident byl do ÚVN převezen ve čtvrtek poté, co se u něj nákaza prokázala pozitivním výsledkem testu. Mynář dnes se Svrčinovou hovořil a od hygieničky dostal informaci, že nakažený musí zůstat 14 dnů v izolaci, výjimku podle ní nemůže dostat ani prezident, považovala by ji za špatný signál veřejnosti.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) nemůže být Fiala jmenován v osobním kontaktu se Zemanem. "Stanovisko ministerstva ani nemůže být jiné. Metodika platí a my nemůžeme říct, že jen pro někoho a pro někoho ne," řekl novinářům. Doplnil, že za úmyslné porušení izolace obecně hrozí i trestněprávní odpovědnost.

Pražský hrad dnes oznámil, že jmenování Fialy premiérem se uskuteční v neděli v 11:00 na zámku v Lánech za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření. Fiala novinářům na tiskové konferenci řekl, že neví, jak konkrétně bude ceremoniál vypadat. Má se to upřesnit během dneška a soboty, po konzultaci Hradu se Svrčinovou, dodal.

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN je připravena převzít vládu k 16. prosinci, řekl také Fiala. Jakýkoli posun za polovinu prosince by byl podle něj nedobrou zprávou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.