Miroslav Kalousek zhodnotil novoroční projev premiéra Petra Fialy. Myslím, že nebyl na jedno použití, říká

Petr Fiala a Miroslav Kalousek
Petr Fiala a Miroslav Kalousek
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2022

Ve svém prvním novoročním projevu ve funkci premiéra v sobotu Petr Fiala (57) promluvil k národu. Jeho slova nebyla optimistická, zato byla velmi upřímná a otevřená. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61) považuje projev za velmi zdařilý. "Myslím si, že to nebyl projev na jedno použití, ale že bychom si ho měli občas během roku znovu přečíst," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

"Je první den roku 2022 a já pro vás nemám dobré zprávy." Těmito slovy započal premiér Petr Fiala svůj novoroční projev, v němž promluvil o tématech inflace, green dealu a covidu. Podle nového premiéra čeká Česko pravděpodobně jeden z nejsložitějších a nejtěžších roků od vzniku samostatné České republiky a není čas problémy odsouvat na další volební období, ale začít je řešit.

V projevu Petr Fiala řekl, že politiky si lidé nevolí proto, aby lakovali věci na růžovo, ale proto, aby problémy správně pochopili, pojmenovali a dokázali je vyřešit. V duchu těchto slov pak nesl celou svou řeč, která se neřadí mezi optimistické, rozhodně se ale řadí mezi střízlivé. Takto ji alespoň hodnotí někdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

"Mně se ten projev velmi líbí. Jednoznačně pojmenoval hlavní problémy, které před námi stojí a naznačil směr jejich řešení. Já bych zejména vypíchl tu pasáž, kde mluví velmi správně o tom, že ty problémy jsou takového rázu, že neexistují žádná jednoduchá řešení, pokud ta řešení mají být poctivá, a že nesmíme být netrpěliví, protože ty výsledky se neprojeví dříve než za rok a i to je velmi optimistická prognóza," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz svůj názor na novoroční projev Petra Fialy.

Bývalý politik, který na poslanecký mandát rezignoval v lednu loňského roku, má za to, že slova Petra Fialy nejsou projevem, který stačí slyšet jednou. "Myslím si, že to nebyl projev na jedno použití, ale že bychom si ho měli občas během roku znovu přečíst a uvědomit si, jaká je opravdová skutečnost. Z tohoto hlediska mluvil premiér s občany narovinu, férově a přitom s jasnou vizí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Jiný názor pak mají na novoroční projev Petra Fialy zástupci bývalé vlády. Bývalý premiér Andrej Babiš (67), někdejší ministryně financí Alena Schillerová (57) a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (52) se proti němu ohradili jak v médiích, tak na sociálních sítích.

"Mě to zklamalo. Je mi líto, že pan premiér opakuje různé nepravdy, které koalice tvrdila před volbami. Není pravda, že naše vláda nedbala na naši budoucnost, to je lež," řekl Andrej Babiš České televizi. "Je to obrovské zklamání. To není to, co Petr Fiala sliboval. Měla jsem pocit, že pokračuje volební kampaň, jak se zkrotí inflace a státní rozpočet, ale neslyšíme jak. Když mluvil o populismu, vůbec jsem mu nerozuměla," řekla Alena Schillerová CNN Prima News.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.