Miroslav Kalousek zhodnotil první dny nově zvoleného prezidenta Petra Pavla

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2023

Prezident Miloš Zeman (78) a jeho nástupce Petr Pavel (61) se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v Lánech. Pavel uvedl, že stávající hlavě státu nabídl termín, který Zeman akceptoval. Nynější i zvolená hlava státu v posledních dnech vyjadřovaly připravenost k setkání, očekávaly ale iniciativu z druhé strany. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska (62), jak hodnotí první týden »fungování« lidmi zvoleného lídra ČR.

Pavel dříve avizoval, že chce Zemana mimo jiné požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu. Na Zemana chce apelovat, aby nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Zeman to zvažuje, i když mandát Pavla Rychetského v čele soudu trvá až do srpna, zatímco Zemanův končí v březnu.

Pavel si nemyslí, že by mediální dohady o tom, kdo schůzku navrhne, mohly nějak poznamenat atmosféru setkání. "Šlo jen o to, kdo ten první krok udělá. Já neměl sebemenší problém ho udělat, ale považoval jsem z logiky věci za správné, že tím iniciátorem bude ten, kdo bude ve funkci," řekl. Očekává konstruktivní přístup, který podle něj panoval i v případě schůzek ředitelů kanceláří či tiskových mluvčí.

První kroky nově zvolené hlavy státu před oficiálním nástupem na Hrad zhodnotil na dotaz redakce zkušený politik Miroslav Kalousek. "Petr Pavel ještě není prezidentem. Petr Pavel bude prezidentem 9. března. Dal bych tomu ještě čas. Je šance, že se komunikace mezi ústavními institucemi vrátí do standardního »provozu«. Myslím si, že je velmi důležité, aby spolu na této úrovni komunikovaly. To znamená, že návrat do této podoby je to, co od toho očekávám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pavel na tiskové konferenci odmítl, že by po vyhlášení výsledků voleb "přepálil" začátek, když do funkce nastoupí až 9. března. "Rozhodně jsem do toho nevstoupil s tím, že si vezmu po volbách pět týdnů volna," uvedl. Schůzkami v tomto týdnu se chtěl připravit na to, aby mohl hned po inauguraci intenzivně pracovat, jak slíbil v kampani. "Cílem nebylo ukázat, že budu aktivistickým prezidentem, ale aktivním," řekl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.