Místo, kde se to dělo. Na tuhle ordinaci Jana Cimického některé ženy do konce života nezapomenou. Promluvila terapeutka

Profimedia
Jan Cimický
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 2. 4. 2022

Známý český psychiatr Jan Cimický (73) byl muži zákona prověřován necelý měsíc poté, co ho zpěvačka a herečka Jana Fabiánová (43) obvinila ze sexuálního napadení. Postupně se ozvaly desítky žen. Jan Cimický už dříve nařčení odmítl. V pátek ho policie obvinila z vydírání a znásilnění, ke kterým mělo dojít ve 29 případech. Pro ŽivotvČesku.cz se psychiatr vyjádřil koncem loňského roku s tím, že se ničeho nedopustil. Jeho ordinaci řada žen ale už do konce života nevymaže nikdy ze své hlavy. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně toho, co se člověku propisuje do tváře, promluvila terapeutka Theodora Toulcová.

"Kriminalisté ve věci zahájili trestní stíhání konkrétní osoby pro trestné činy znásilnění a vydírání. Těchto skutků bylo podle zjištění kriminalistů 29 a odehrály se v rozmezí let 1980 až 2016.," uvedla policie na Twitteru v pátek s tím, že jde o známého lékaře.

Po zpěvačce Janě Fabiánové byla moderátorka Martina Vrbová-Hynková (50) druhou známou ženou, která obvinila psychiatra Jana Cimického (73) ze sexuálního napadení. Policie se i díky tomu začala případem zabývat. Popsala totiž, co se v ordinaci psychiatra dělo za zavřenými dveřmi.

"MUDr. Cimický mě krátce po příchodu napadl. Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat. Ve chvíli, kdy se mi podařilo ho na chvíli odstrčit, začal recitovat jednu z jeho básní. Byla jsem v naprostém šoku. Po nějaké době se mi podařilo z ordinace utéct a v panice doběhnout na autobus. Ubránila jsem se, ukončila spolupráci na pořadu a dala si závazek, že s panem doktorem se již nikdy osobně nesetkám. To vše píši proto, abych podpořila ženy-pacientky doktora Cimického, jejichž výpovědi jsou některými lidmi zlehčovány a bagatelizovány," popsala dříve na svém instragramu.

V pátek pak pro ŽivotvČesku.cz uvedla, jaké pocity ji ovládly, když se dozvěděla, že policie si na Cimického došlápla. "Chtěla bych ocenit policii za profesionální přístup a dobře odvedenou práci. Obvinění doktora Cimického zároveň beru jako zadostiučinění pro všechny ženy, kterých se tato kauza týká," okomentovala pro ŽivotvČesku.cz vývoj případu Martina Vrbová-Hynková.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psycholožku a terapeutku Theodoru Toulcovou ohledně toho, zda se dají rozpoznat lidská traumata vepsaná do tváře. Některé z žen totiž dodnes mohou trpět silným posttraumatickým syndromem, který jen tak bez pomoci nezmizí.

"Obecně řečeno faktory, které se negativně či pozitivně tvoří v člověku, se určitě propisují v nějaké míře do tváře. Vnikají z nich mikrovýrazy, které se aktivují, když se někdo snaží skrýt emoci. Správné rozpoznání mikrovýrazu sdělí, o jakou emoci se jedná. Cuknutí koutkem, pohození hlavou a dále. Podle toho se pozná, jak je člověk nastaven. Proto stačí půl hodina s dítětem v terapeutické herně a dá se poměrně snadno odhadnout, kde je problém a jak bude jeho život ovlivňovat," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Theodora Toulcová.

Známý psychiatr Jan Cimický (77) byl po delším prověřování obviněn ze znásilnění a vydírán...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu