Místo Pešána by se někdo našel, ale nemáme čas. Dominik Hašek věří, že špatné výkony mohou paradoxně hokejistům pomoci

Legendární brankář Dominik Hašek
Legendární brankář Dominik Hašek
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2022

Zimní olympijské hry začnou 4. února, pro českou hokejovou reprezentaci se turnaj rozjede 9. února duelem s Dány. Spolu s fanoušky je netrpělivý také legendární brankář Dominik Hašek (56), který nezastírá, že směrem k Pekingu hledí s rozpaky. "Souhlasím s tím, že česká reprezentace dosáhla lepších výsledků, když jim nikdo moc nevěřil," poznamenal »Dominátor« pro ŽivotvČesku.cz.

Cestu olympijským turnajem začne český národní tým 9. února proti Dánsku, o dva dny později čeští hokejisté změří síly se Švýcarskem. Základní skupinu reprezentační výběr uzavře duelem se silným Ruskem, které bude v Pekingu patřit k největším favoritům na zlato.

Do čtvrtfinále postupují přímo pouze vítězové skupin a nejlepší týmy z druhých míst. Ostatní týmy vstoupí do tzv. kvalifikačního turnaje, ze kterého do play off postoupí zbylé čtyři týmy.

Výsledky a herní projev během Euro Hockey Tour sledoval bedlivě také Dominik Hašek a radost neměl. Muž, který bez diskuze patřil k nejlepším brankářům, které kdy hokejový svět spatřil, tvrdí, že český nároďák je v rozpoložení, ze kterého se snad dá odrazit jen nahoru.

"Výsledky z posledních zápasů dobré nebyly, to je možná slabé slovo, prostě byly špatné, ale já si pořád myslím, že šance na medaili máme a hlavně medaile vždy musí být naším cílem. Tým by měl hodit za hlavu ty zápasy, které se nepovedly a dát se dohromady. Osobně nevím, co od týmu mohu očekávat, jsem takový rozpolcený. Výkony a výsledky, které jsme viděli, moc optimismu nedávají, ale paradoxně se od toho dá odrazit. Ti kluci ví, že nehráli dobře, mužstvu pořádně nikdo nevěří, může to být i motivace k tomu, aby se zvedli. Já detailně situaci v mužstvu neznám, ale všechno to, co se během sezóny stalo, všechny ty prohry, by se měly vzít jako motivace a odrazit se od toho. Když ty výsledky jsou špatné, tak je to mnohdy to jediné, od čeho se odrazit, vyříkat si to a zvednout se a věřit, že se to zlomí. Souhlasím s tím, že česká reprezentace vždy dosáhla lepších výsledků, když jim nikdo moc nevěřil. Když na akci přijíždíte jako favorité, tak to nemusí být ideální, člověk je pak schopný plno věcí podcenit. Role favorita nám nikdy moc nevyhovovala, takhle budou možná kluci v mnoha ohledech zodpovědnější. Nejedeme tam v pozici favorita, jedeme tam jako nějaké šesté mužstvo na světě, možná to by mohl být ten motiv, který kluky semkne a budou chtít dokázat, že mají navíc," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz muž, který v japonském Naganu poznal, jak chutná triumf na olympiádě. Tehdy na turnaji století startovaly i největší hvězdy z NHL, Kanadu v roce 1998 posílil dokonce Wayne Gretzky (60). To se v Pekingu opakovat nebude a Hašek je vlastně rád.

"Vzhledem k tomu, že na olympiádu nejedou hráči z NHL, tak jsem přesvědčen, že naše šance na dobré umístění je vyšší. Většina našich konkurentů by si z NHL stáhla daleko více hráčů, takže si myslím, že naše šance tím pádem stoupají," řekl pro ŽivotvČesku.cz bez zbytečného přešlapování kolem horké kaše »Dominátor« s tím, že český hokej ze svých pozic v NHL prostě v posledních letech ustoupil.

Po katastrofálních výkonech během prosincového Channel One Cupu se hovořilo mezi fanoušky i odborníky o tom, zda by nebylo vhodné do týmu rázně říznout a vyměnit trenéra Filipa Pešána (43), který s reprezentací dosud žádnou díru do světa neudělal. Dominik Hašek by ale před olympiádou do fungování nároďáku nezasahoval.

"Otázek na trenéra jsem v poslední době dostal několik. Petr Nedvěd (50) jako generální manažer udělal rozhodnutí, Pešán zůstane a já s tím nakonec asi spíše souhlasím. Je ale jasné, že olympiáda je pro Filipa Pešána zlomová, pokud by se tam neuspělo, tak je pravděpodobné, že skončí. Nemyslím si určitě, že nyní by bylo dobré něco měnit, navíc nevidím nikoho, kdo s tím týmem pracoval a zná ho. Určitě by se někdo našel, kdo by mohl reprezentaci převzít, ale nebude to nikdo, kdo tým zná. Rozhodnutí svazu a generálního manažera Nedvěda je podle mě správné, před olympiádou bych trenéra také neodvolával," dodal pro ŽivotvČesku.cz Dominik Hašek, který směrem k Pekingu chce hledět optimisticky, ale je to dřina.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.