Místo vakcíny placebo. Zvláštní je, že pravák Andrej Babiš se nechal píchnout do pravé ruky, říká expert

Andrej Babiš dostal jako první vakcínu
Andrej Babiš dostal jako první vakcínu
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2020

V České republice se v neděli ráno začalo s očkováním proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi (66) a válečné veteránce Emilii Řepíkové (95). Ihned poté se ale začalo spekulovat, a to zejména mezi odpůrci vakcinace, zda premiér nedostal placebo či jinou látku místo vakcíny a vše bylo jen »nahrané«, aby se lidé očkovali. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil bezpečnostní expert, který sice upozornil na jednu podivnost, ale spíše je názoru, že jde o další konspirace v souvislosti s vakcínou.

Do Česka v sobotu dorazilo prvních 9750 dávek vakcíny, v prosinci a lednu by jich podle Babiše mělo být dohromady 355.000. Stát podle něj nebude dělat zásoby, ale všechny doručené vakcíny plánuje hned využít.

"Bohužel, tento rok byl určitě nejhorší v naší moderní historii. Na covid zemřelo strašně moc našich spoluobčanů, zasáhl naše životy velice negativně a ta vakcína, která přišla včera z EU je naděje, že se vrátíme do normálního života,“ řekl Babiš před tím, než se nechal naočkovat. Následně mu zdravotník podal do pravého ramene vakcínu.

Bezprostředně poté se začalo na sociálních sítích spekulovat, že nejspíše nešlo o skutečnou vakcínu a zda někdo viděl lahvičku odkud byla nabrána látka do stříkačky, že mohlo jít o placebo či dávku vitamínů a podobně.

"Andrej Babiš, Slovák s českým občanstvím, se nechal očkovat poté, co poprvé vyjádřil určitou pochybnost z medicínské neznalosti, ale ani já to nevím, protože když člověk nemá slezinu a on ji nemá asi 50 let, tak slezina je důležitou součástí imunitního systému člověka. Tady bych ho asi nevinil, nejsme lékaři. Pak mu zřejmě lékaři řekli, že patří do rizikové skupiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor a poukázal na jednu podivnost, nicméně z obecného pohledu označil různé teorie ohledně očkování Babiše něčím jiným než vakcínou proti covidu-19 za zbytečné konspirace.

"Nedělám si žádné iluze o české politice a jejích protagonistech, nedělám si iluze o PR pánů Prchalů a jiných, ale pokud si lidé všimli, a podle mě to bylo v atrium Ústřední vojenské nemocnice, kdy Andrej Babiš dostával první vakcínu společně s válečnou veteránkou Emilii Řepíkovou za přítomnosti ředitele Zavorala a náměstka Jeřábka, tak spekulace, že mu píchli nějaké placebo, tak bych je spíše přibrzdil. Nejsem zastánce vakcinace, ale také jsem připustil, že o tom přemýšlím a vyzval jsem lidi, aby se řídili svým rozumem a mě nenásledovali, ale není na místě, že šlo o nějaké placebo či nějakou náhražku," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert.

"Co je na tom jediné asi zvláštní, že pravák Andrej Babiš se nechal píchnout do pravé ruky. Vidím to tak, že si to spíše neuvědomil, nebo to bylo kvůli kamerám a fotografům. Většinou je to tak, že se člověk nechá píchnout do druhé ruky, tedy té méně zátěžové, nebo to mohlo být PR, že si je toho vědom a přesto si to nechá píchnout do pravé ruky, to nevím. V tuto chvíli bych se ale oprostil od těch teorií spiknutí za každou cenu a kopání do toho. Vakcinace je představa řešení této situace, která tady je, a určitě není na místě to, aby se šířily dezinformace," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor svůj pohled na věc.

Česko v současnosti uplatnilo opci u firmy Pfizer, od které dostane další čtyři miliony dávek navíc, dohromady osm milionů. Celkově Česko dostane 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí. Podle ministra zdravotnictví je ideální model, aby se proočkovalo okolo 70 procent populace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.