Mistr na etiketu a bývalý mluvčí Václava Havla popsal, v čem dělají Češi největší chyby. Ladislav Špaček poukázal na přešlapy, které jsou ostudné

Ladislav Špaček
Ladislav Špaček
Foto: Nextfoto
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2022

V Čechách neexistuje snad nikdo, kdo by toho o etiketě věděl více než Ladislav Špaček (72), který správnému chování nejen ve společnosti učil i mnoho významných osobností. Pro jeho galantnost, empatii a zejména lidskou slušnost si ho Václav Havel (†75) v době, kdy byl hlavou státu, vybral za tiskového mluvčího. Pro ŽivotvČesku.cz popularizátor společenské etikety promluvil o tom, v čem v současnosti lidé nejvíce dělají společenské přešlapy.

Má za sebou dlouhou kariéru, během níž se snažil naučit českou společnost pravidlům slušného chování. I přes jeho záslužnou a neúnavnou činnost stále poměrně významné množství Čechů nezná ani základní pravidla toho, jak se mezi dalšími lidmi chovat a jak se do společnosti obléknout.

Ladislav Špaček vnímá outfit jako určitou společenskou »vizitku« člověka, zejména pak dodržování předepsaného dress codu hraje významnou roli sebeprezentace.

"Tím, že se vše uvolnilo, tak muži už například nemusí stále nosit kravaty. Vyložili si to ale tak, že teď chodí všude v šortkách a každému ukazují své chlupaté nohy. Nebo nedávno v Národním divadle vedle mě seděl člověk v zeleném svetru. To dříve bylo nepřípustné," poukázal na módní prohřešky pro ŽivotvČesku.cz autor mnoha knih zabývajících se problematikou správného chování.

Další oblastí, kde lidé často chybují, je neznalost pravidel při představování. "Vidím to i na svých přednáškách. Když se zeptám, zda má být nejprve představena žena či muž, v sále nastane chaos. Polovina si myslí to a druhá opak," dal pro ŽivotvČesku.cz příklad uznávaný a charismatický pedagog.

Úplně nejhorší složkou etikety Čechů je ale podle bývalého tiskového mluvčího Václava Havla stolování. "Mnoho lidí neumí správně držet příbor. Mají ho v ruce jako tužku. Chápu, že dříve je to neměl kdo naučit, ale v dnešní době je tolik zdrojů, kde si to mohou vyhledat, že pro to není omluva. To samé se týká i držení skleničky a konzumace pečiva, které nikdy neukusujeme, ale vždy odlamujeme," vyjmenoval jen některá pochybení pro ŽivotvČesku.cz náš přední specialista Ladislav Špaček, který měl ohledně pravidel etikety v minulosti televizní pořad.

Kdo je Ladislav Špaček:

Narodil se 17. srpna 1949 v Ostravě. Je spisovatel, novinář a moderátor, bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla (v letech 1992 až 2003), popularizátor společenské etikety. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Učil na vysoké škole, působil ve zpravodajství ČsT. Dnes pořádá semináře, mimo jiné o etiketě. Tomuto tématu věnoval už 30 knih, televizní seriál a stolní hru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.