Mistr na etiketu a bývalý mluvčí Václava Havla řekl, jak vnímá současnou dobu. Nevynechal přešlapy, které jsou vidět u dětí

Ladislav Špaček
Ladislav Špaček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2023

Když se chce někdo dozvědět něco o etiketě, rozhodně by jeho kroky měly směřovat za Ladislavem Špačkem (73), který správnému chování nejen ve společnosti učil i řadu významných osobností. Pro jeho galantnost, empatii a zejména lidskou slušnost si ho Václav Havel (†75) v době, kdy byl hlavou státu ČR, vybral za tiskového mluvčího. Pro ŽivotvČesku.cz popularizátor společenské etikety promluvil o tom, jak vnímá dnešní dobu. Nevynechal ani nejmenší, na které má vždy největší vliv rodina.

Má za sebou dlouhou kariéru, během níž se snažil naučit českou společnost pravidlům slušného chování. I přes jeho záslužnou a neúnavnou činnost stále poměrně významné množství Čechů nezná ani základní pravidla toho, jak se mezi dalšími lidmi chovat, ale i jak se třeba oblékat, když vyrazí do společnosti.

"Sleduji vyšší a vyšší zájem o mé knihy a přednášky. V oboru etikety mám stále hodně práce, přiznám se, že vnímám, jak se řada lidí chce v tomto směru mnoho dozvědět. Na druhé straně je pravdou, že řada věcí v lidském životě v současné době, a je to paradox, směřuje k větší uvolněnosti, ležérnosti a stále většímu pohodlí. Je to dáno tím, že současná doba je odlišná od doby našich dědečků, tatínků, kteří považovali za naprostou samozřejmost určité omezení kvůli okolí, kvůli tomu, že dávali najevo, jak si svého okolí váží. Samozřejmostí bylo do práce či společnosti chodit v kravatě. Dnes, když se zeptáte v sále na své přednášce, kolik z pánů si umí uvázat dva kravatové uzly, tak zvedne ruku pár lidí. Řekl bych, že muži zlenivěli. A tam, kde se naši dědečkové několikrát za den převlékali, tak dnes ten muž jde takto do práce, pak restaurace, na návštěvu a podobně," poukázal na módní prohřešky pro ŽivotvČesku.cz autor mnoha knih zabývajících se problematikou správného chování.

Ladislav Špaček vnímá outfit jako určitou společenskou »vizitku« člověka, zejména pak dodržování předepsaného dress codu hraje významnou roli sebeprezentace.

Pokud jde pak o děti, na které má největší vliv rodina a pedagogické prostředí, doba se skutečně zhoršila. "Je to zejména tím, že se zvýšil sociální status dětí. Dříve děti mohly být vidět, ale nesměly být slyšet. Byly vychovávány k většímu omezení, sebekázni, sebekontrole, dnes to dítě má absolutní volnost a řada rodičů to považuje za správné, aby to dítě vyrůstalo bez jakýchkoliv limitů a omezení. Z toho potom pramení, že dítě nemá povědomí o tom, že jsou lidé společensky významnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz příklad uznávaný a charismatický pedagog.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila Ladislavu Špačkovi dotaz, kde má současný »nevychovaný« trend své limity. Z jeho odpovědi vyplynulo, že »negramotnost v rámci etikety« se již pomyslného dna dotkla. Naopak charismatický odborník na dobré mravy vyzdvihl, že zaznamenává zvýšenou poptávku o vzdělávání se tímto směrem, což je dobrá zpráva a naděje pro budoucnost současné společnosti.

Kdo je Ladislav Špaček:

Narodil se 17. srpna 1949 v Ostravě. Je spisovatel, novinář a moderátor, bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla (v letech 1992 až 2003), popularizátor společenské etikety. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Učil na vysoké škole, působil ve zpravodajství ČsT. Dnes pořádá semináře, mimo jiné o etiketě. Tomuto tématu věnoval už 30 knih, televizní seriál a stolní hru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.