Mít ženu ve vysoké funkci přestává být rarita, Danuše Nerudová bude muset ukázat, že je toho v ní víc, říká politolog Josef Mlejnek

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2022

Kandidaturu na prezidenta ČR oznámila ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (43). O prezidentské křeslo se hodlá ucházet se vší parádou, na kampaň má připravenou sumu peněz v horní povolené hranici. Jak její šance na úspěch vidí politolog Josef Mlejnek, řekl pro redakci ŽivotvČesku.cz. "Je určitě potřeba, aby se paní Nerudová více vyprofilovala ve vztahu k aktuálním problémům," uvedl.

Kandidaturu v nadcházejících prezidentských volbách, které proběhnou v roce 2023, oznámila bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, vystudovaná ekonomka. Pokud uspěje, bude první ženou na Pražském hradě od dob císařovny Marie Terezie, což je výzva, pro kterou stojí za to mnohé obětovat. Kupříkladu částku 40 milionů, která je také maximální sazbou, kterou kandidáti mohou využít pro první kolo volby. Odhodlaná kandidátka se již nechala slyšet, že má tento obnos pro účely kampaně připravený.

Zda to bude stačit a jak velké jsou šance Danuše Nerudové, aby skutečně uspěla, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný politolog Josef Mlejnek. "Na nějaké komplexnější hodnocení je zatím podle mého názoru ještě docela brzy. Bude hodně záležet na tom, jak se dále vyprofiluje ve vztahu k různým aktuálním problémům, jako je například válka na Ukrajině, inflace nebo ceny pohonných hmot. Zatím se Danuše Nerudová vyjadřovala například k příliš nízkým důchodům, což je sice populární téma, ale nejspíš nemá dostatečně široký záběr," zhodnotil odborník na politiku z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Ani fakt, že by Danuše Nerudová mohla být první ženou v čele Česka, nemusí podle Josefa Mlejnka k úspěchu ve volbách stačit. "Paní Nerudová možná sází na to, že by mohla být jakousi »českou Čaputovou«, což by možná fungovalo v klidnějších časech, ale dnes je v Evropě tolik vážných problémů, že jen to, že je paní Nerudová žena, stačit nemusí. Češi jsou navíc v tomto poměrně liberální, na ženy ve vysokých funkcích už jsou poměrně zvyklí, a tak je bude zajímat, co dalšího může potenciální prezidentka nabídnout," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz, proč image první prezidentky nemusí být to, co v budoucích volbách rozhodne.

Ani na mezinárodním poli nemusí žena v čele Česka přispět ke zlepšení jeho image v rámci Evropy. Danuše Nerudová by nebyla první ženou, která se objeví na vysoké pozici. Daleko více podle Mlejnka hraje roli, jak se bude prezentovat. "Kdyby byla první, druhou, třetí, tak by to nejspíš fungovalo. Dnes už ale žena na vysoké pozici není raritou. Koneckonců také nově zvolená prezidentka Maďarska je žena, ale pro velkou část Evropanů má příliš konzervativní názory," dodal Josef Mlejnek.

Problém by pro Danuši Nerudovou mohlo představovat také to, že v rámci Česka není tak známá, jak by se mohlo zdát. V rámci nejnovějšího žebříčku magazínu Forbes, který dal dohromady seznam nejvlivnějších žen v tuzemsku, se Danuše Nerudová nachází na 120. místě.

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Na druhém místě letošního žebříčku se umístila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a třetí skončila Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi. Naopak někdejší vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová, loňská a předloňská vítězka, nyní jako šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO figuruje až ve druhé stovce žebříčku.

Redakce českého Forbesu hodnotí ženy v několika kategoriích podle určitých základních kritérií. Následně podle nich přiděluje body. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu. Ke spolupráci zve i poradce, odborníky a znalce jednotlivých odvětví, s nimiž pořadí konzultuje. U majitelek a manažerek firem sleduje hospodářské výsledky firem, obrat, zisk či akvizice, které srovnává i několik let zpětně. V sekci politiky a veřejné správy redakční tým posuzuje pozice, reálné pravomoci, počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.