Mix chřipky a koronaviru v lidském těle? Zdravému člověku to může hodně ublížit, říká epidemiolog Maďar

Vládní epidemiolog popsal, co může vir zdravému člověku způsobit.
Vládní epidemiolog popsal, co může vir zdravému člověku způsobit.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2020

Počet pozitivních případů v souvislosti s koronavirem se v Česku drží nad hranicí dvou set. Podle vládního epidemiologa Rastislava Maďara je možné, že se roušky jako opatření proti šíření viru zavedou dříve. Zároveň pro Život v Česku popsal, proč ochrana úst a nosu bude právě okolo podzimu klíčovou zbraní proti zákeřné infekci.

Maďar není překvapen, že se nákaza v Česku poměrně rychle rozšířila do jednotlivých krajů. "Je to něco, co se dalo očekávat. S rozvolněním společnosti by byl zázrak, aby k tomu nedošlo. A nastává to i v jiných zemích, jak vidíme," upřesnil pro Život v Česku.

S virem se dá poměrně úspěšně bojovat. K tomu je ale potřeba několik preventivních opatření. "Známe charakter toho viru, jaké má vlastnosti a když lidé přestanou dodržovat základní preventivní opatření, tak je logické, že někdo se nakazí a od někoho se to dostane dál. Ale zase na druhou, když vir narazí na dobře fungující systém, tak ty nákazy nezpůsobuje těžké," má jasno Rastislav Maďar, který promluvil i o tom, co respirační vir jako je třeba chřipka nebo jiné mohou v kombinaci s koronavirem v lidském těle způsobit. I proto se chce zasadit o plošné nošení roušek.

"Je potřeba s obdobím respiračních virů odfiltrovat jejich výskyt a jejich výskyt mimochodem klesl už na jaře. Takže je vidět, že to funguje. Druhá věc je, když bude sezóna těch respiračních nákaz, na začátku to nebude ani tak chřipka jako jiné viry, a když budou na sebe nasedat, tak mohou u člověka oslabit imunitní systém a následně koronavirus může poté způsobit závažnější komplikace někomu, kdo není primárně riziková skupina," upřesnil pro Život v Česku.cz Maďar s tím, že třeba v Rakousku se aktuálně plošně vracejí roušky.

Těžká chřipka tedy podle vládního epidemiologa dokáže oslabit organismus a oslabit lokálně obranyschopnost dýchacích cest a když na tento »terén« nasedne koronavirus, dá se předpokládat, že bude schopen ublížit člověku výrazně více. To je důvod, proč epidemiolog bude s nastávajícím podzimem prosazovat funkční řešení v podobě roušek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.