Mladí chtějí cestovat, proto zvažují úmyslné promoření koronavirem. Mělo se to udělat dávno, říká imunolog

Cestování - ilustrační foto
Cestování – ilustrační foto
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2021

Mladí lidé chtějí volně cestovat nejen po Evropě, ovšem nejsou očkovaní proti koronaviru a přemýšlí, jak se vyhnout testování. Rozmáhá se výzva, že ideální by bylo nechat se nakazit, protože pak budou mít v těle protilátky a volný průjezd přes hranice. Takový názor budí rozporuplné reakce. Část odborníků považuje takové promořování za rizikové, další experti říkají, že se mladá generace měla řízeně promořit už dávno. "Riziko pro mladé lidi je minimální a průběhy jsou lehké, spíše žádné. Jako lékař to považuji za dobrý nápad, ale nemám politickou odpovědnost to podepsat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

V České republice je registrace pro očkování otevřena pro lidi nad 40 let. Pokud chtějí cestovat mladší ročníky, nebo si chtějí zajít ke kadeřnici či na zahrádku u restaurace, potřebují předložit negativní test. Podobná situace je v celé Evropské unii.

Mladí Slovinci vymysleli, že nejlepší by bylo nechat se nakazit koronavirem, vytvořit si protilátky a mít volné léto pro zábavu a cestování. Podobné hlasy na sociálních sítích zaznívají také v Česku.

"Pozorujeme trend zvyšování počtu těch, kteří se chtějí co nejrychleji nakazit, aby získali potvrzení, které jim umožní snazší cestování a překračování hranic, což je nebezpečná praxe, kterou v žádném případě nemůžeme doporučit," citovala agentura Hina slovinskou epidemioložku Mateju Logarovou.

Otázka promořování mladé generace kvůli imunitě je mezi odborníky diskutována již přes rok. Je to diskuze velmi emotivní, kdy na jedné straně vystupují zastánci tvrdých omezení a na straně druhé ti, kteří počítají s tím, že lidská imunita u mladých je velmi silná.

"Já dokonce navrhoval, aby to bylo jako preventivní opatření. Riziko pro mladé lidi je minimální a průběhy jsou lehké, spíše žádné. Jako lékař to považuji za dobrý nápad, ale nemám politickou odpovědnost to podepsat. Já se kvůli tomu už před více než rokem pohádal s Václavem Hořejším. Nakonec to ale stejně vlastně proběhlo, odhaduji, že v Česku se s covidem potkalo minimálně 5 milionů lidí a většina mladých o tom ani neví, nebo měli lehký průběh," uvedl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Ten před rokem volal po řízeném promořování mladé generace, ale nenašel pro to politickou podporu. Následoval řetězec lockdownů, očkování a testování.

"Byla zvolena cesta nekonečného, ekonomiku devastujícího neřízeného promoření, které stálo životy tisíců lidí, nikam nevedlo, spoustu dalších osudů zdevastovalo a nevratně poškodilo mladou generaci," dodal Jiří Šinkora, který je přesvědčen, že u mladé generace je setkání s virem pro imunitu zásadnější než očkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.