Mladík se probudil na operačním sále. Kvůli postižení nemohl mluvit a vše protrpěl při smyslech

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2020

Děsivá představa toho, že se člověk probudí na operačním stole a není schopen jakkoli reagovat, není pouze tématem sci-fi filmů. Skutečný případ se stal Corymu Burkemu (25) z australského Queenslandu, který kvůli svému mentálnímu postižení nemohl upozornit lékaře, že anestezie neúčinkuje, a celou operaci prožil od začátku až do konce.

Corey Burke má mentální postižení, které ovlivňuje jeho schopnost komunikace. Během operace, kterou musel podstoupit, však zažil něco, co je snad pro každého noční můrou. Před samotným zákrokem byl velmi nervózní také proto, že jeho asistentovi, bez kterého v podstatě neudělá ani krok, zdravotníci zamítli vstup na operační sál. Tam si 25letý Australan následně prožil peklo.

Lékaři žili v domnění, že anestezie na pacienta účinkuje, a proto se rozhodli zahájit samotnou operaci. Jenže Burke zůstal při vědomí a vzhledem ke svému mentálnímu postižení nemohl nikoho upozornit, že vše vnímá a anestezie u něj plně nezafungovala.

"Stále jsem byl při vědomí. Snažil jsem se jim to říct, ale přesto s tím začali. Nebylo to bolestivé, ale opravdu velmi nepříjemné," citoval mladíka britský Daily Mail. Podle Burka za to mohl právě stres před zákrokem, kdy ho musel opustit jeho asistent. Údajně u něj došlo k vyplavení adrenalinu, který ovlivnil účinky anestetika. "Lidé se speciálními potřebami vyžadují zvláštní péči, navíc pokud jsou neklidní," dodal.

"Nikdo nevnímá, že mám zdravotní postižení, protože není vidět. Někdy sestřičky nevědí, že ho mám, dokud na mě nepromluví," uvedl Corey Burke, jak píše Daily Mail. Chce bojovat za to, aby lékaři a zdravotníci absolvovali odborná školení týkající se specifické léčby pacientů s mentálním postižením. Případ řeší komise pro zdravotně postižené, ale to nic nezmění na tom, že mladík prožil během operace desítky minut hrůzy, na které už do konce života nezapomene.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.