Mladý právník z Brněnska se upálil kvůli strachu o práci. Úřad Jany Maláčové vydá prohlášení

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2021

V pondělí zemřel ve FN Brno absolvent právnické fakulty brněnské Masarykovy univerzity Václav D. Bylo mu 34 let. K odchodu ze světa zvolil trýznivý způsob, upálil se. Kolegové z práce uvedli, že k sebevraždě ho dohnaly psychické problémy. Jeho zaměstnání bylo v hledáčku kontrol ministerstva práce a sociálních věcí. "Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá prohlášení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí tiskového oddělení Vladimír Dostálek.

Mladý muž se o víkendu polil hořlavinou a zapálil se. Byl převezen na popáleninové centrum FN Brno, kde v pondělí zemřel. Václav D. pracoval ve vznikajícím muzeu a hostelu Franz Kafka Spital. Tato instituce o jeho úmrtí informovala na facebookových stránkách.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila spolupracovníky zesnulého muže. Ti uvedli, že Václava k zoufalému činu dohnaly zdravotní problémy a strach o práci. Institut Franz Kafka Spital čelil kontrolám z ministerstva práce a sociálních věcí.

"Měl bipolární poruchu, do toho přišla ta nejistota. Jakákoliv maličkost i změna je pro takové lidi složitá. Zejména nyní ta situace, kdy nevěděl, zda o místo nepřijde. Pro tyto lidi je složitější zařazení do běžného života. On tu změnu velmi vnímal, špatně to nesl… Ty kontroly trvaly posledních 6 měsíců. Hygiena, úřad práce, finančák… Snažili jsme se zaměstnance od těchto problémů izolovat, ale dopadlo to na ně," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Tvarůžek, který byl přímým nadřízeným zoufalého muže, který si vzal život.

"Ty kontroly jednaly přímo s našimi lidmi. Inspektorát práce nijak neobejdete. Chtějí mluvit s konkrétními lidmi. On cítil tlak kvůli jednání s úředníky… Ty kontroly vznikly tak, že externí firma, která nám dělá účetnictví, pozdě zaplatila sociální pojištění. Vznikl tam dluh, tím pádem nám nebyl přiznán příspěvek od úřadu práce na chráněná místa. V momentě, kdy jsme se ohradili proti tvrdosti zákona, tak začal konflikt s ministerstvem práce a sociálních věcí a začaly kontroly," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Tvarůžek.

Tohle je Vašek. Pracoval jako recepční u nás ve Špitálu. Dnes navždy odešel a nás to nesmírně bolí. Vašku, zapálíme za tebe spousty svíček🕯🖤 Budeš nám chybět.

Zveřejnil(a) Franz Kafka Spital dne Pondělí 15. března 2021

Redaktoři webu ŽivotvČesku.cz požádali o reakci resort, který vede Jana Maláčová. "Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá prohlášení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí tiskového oddělení Vladimír Dostálek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.