Mléčné výrobky v úvodu roku 2022 citelně zdraží. O kolik lidé budou muset hlouběji sáhnout do peněženky, upřesnil ekonom

Zdražování, inflace - Ilustrační snímek
Zdražování, inflace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2021

Mléko, máslo, sýry i jogurty budou dál zdražovat. Cenu mléčných výrobků žene nahoru několik faktorů. Jde o náklady na výrobu, do nichž patří mzdy či aktuálně zdražení energií či pohonných hmot "Po Novém roce očekávám zdražení o deset procent," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Mlékárny odhadují, že od ledna 2022 cena mléčných výrobků půjde nahoru. Roste cena vstupní komodity (tedy mléka), zdražila lidská práce, stouply náklady na dopravu a řada výrobců se bude potýkat s tím, že jim vyprší kontrakty od dodavatelů energií a nové smlouvy budou znamenat další ekonomickou zátěž.

V souvislosti s cenou mléka je nutné počítat s tím, že další nákladovou položku představují obaly. Podle ekonoma Štěpána Křečka se situace za rok dramaticky změnila a výhodu budou mít firmy, které se naučily obaly recyklovat.

"Jsme v jiné situaci, než jsme byli loni touto dobou, to byla na trhu levná ropa a recyklace obalů se nevyplatila, tehdy výroba nových obalů vyšla levněji. Po roce se ta situace zcela otočila, ceny ropy narůstají a rostou tak i ceny obalů. Ukazuje se, že firmy, které v minulosti investovaly do recyklace, tak na obalových materiálech dnes mohou ušetřit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom, který počítá s tím, že cena mléčných výrobků se v lednu zvedne o deset procent.

"Co se týče růstu v procentech, tak někteří výrobci mléčných výrobků již avizovali dvouciferné zvýšení cen. Jednak je to dáno tím, že roste cena samotné komodity, roste cena mléka a mléčných tuků. V další řadě za zvyšování cen mohou rostoucí mzdové náklady. Tyto výroby jsou náročné na lidskou práci, lidská práce skokově narůstá a je těžké do provozu získat zaměstnance. Výroba je také energeticky velmi náročná, mnohým firmám budou končit jejich kontrakty na energie, nové kontrakty budou výrazně méně výhodné. Pokud to shrnu, tak rostou náklady na lidskou práci, na suroviny i na energie. Bude dál docházet ke skokovému nárůstu ceny," vyjmenoval ekonom Štěpán Křeček, které faktory se podílí na zvyšování cen mléčných výrobků.

Ředitel společnosti Madeta Milan Teplý na konci října hovořil o tom, že od nového roku očekává »dvouciferné zdražování«, oslovený ekonom s tím souhlasí, očekává zdražení o deset procent. Zákazník, který v obchodě na začátku listopadu nakoupí zboží za 100 korun, musí počítat s tím, že za stejný nákupní košík dá v lednu 110 korun.

"Myslím, že se budeme pohybovat kolem deseti procent. Menší výrobci na zdražování největších výrobců budou reagovat postupně. Máme také možnost dovážet výrobky ze zahraničí, což může být v některých ohledech výhoda. V zahraničí nemusí mít například tolik napjatou situaci na trhu práce a nemusí tam být tak výrazný nárůst mzdových nákladů. Paradoxně se může stát, že polské mléko bude levnější než mléko české. Zdražení v konečné důsledku pro českého zákazníka ale očekávám kolem deseti procent," odhadl vývoj ceny mléčných výrobků Štěpán Křeček.

Mlékárny očekávají boj mezi tuzemskými mlékaři a těmi ze zahraničí. Ředitel Madety Milan Teplý v rozhovoru pro Český rozhlas také uvedl, že se obává, do jaké spirály se podnik dostane. Zákazníci, kteří byli zvyklí nakupovat deset jogurtů, si v lednu koupí třeba jen dva. To by mlékárna pociťovala na celkových tržbách a Milan Teplý nezastírá, že má o chod provozu už nyní obavy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.