Reklama:

Mlhy a teploty pod bodem mrazu. Inverzní charakter počasí naruší studená fronta, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2021

Podzim už se ukázal v pravé podobě a mlhavé dny se staly charakteristické pro začátek i letošního listopadu. Inverzní charakter počasí však bude i nadále pokračovat a žádné oteplení zatím není v dohlednu. "Bude se skloňovat převážně zataženo s nízkou oblačností a mlhavo. Inverze nás čeká i na státní svátek 17. listopadu Ranní teploty mohou klesnout při vyjasnění a slabém větru na -2 °C," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zatím není v platnosti žádná výstraha a neočekávají se ani jakékoli extrémní výkyvy počasí. Ale oproti teplotně nadprůměrnému říjnu přišla s novým měsícem výrazná změna a ochlazení, kdy by se z hlediska teplot už nemělo nic příliš měnit.

"Inverzní charakter počasí naruší jen v sobotu rozpadající se studená fronta. Jinak budeme převážně skloňovat zataženo s nízkou oblačností a mlhavo. Na horách a během dne i v nížinách bude jasno až polojasno. A inverze nás čeká i na státní svátek 17. listopadu. V pondělí bude zpočátku dne oblačno, místy mlhy. Postupně nás čeká ubývání oblačnosti. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 1 °C. Odpolední teploty pak vystoupí na 5 až 9 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v úterý bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo.

Reklama:

"Během dne pak bude místy polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, při vyjasnění a slabém větru na -2 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C, pod mlhou se budou držet kolem 5 °C. Ve středu 17. listopadu bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo. Během dne očekáváme místy polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, při vyjasnění a slabém větru na -2 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C, pod mlhou bude kolem 5 °C," popsala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz to, jak bude vypadat nový pracovní týden.

Zajímavé jsou podle jejích slov i statistiky, které poukazují na některá fakta z minulých let. "V roce 1989 bylo 17. listopadu o poznání chladněji, po ránu i v Praze teplota vzduchu klesala až ke -4,5 °C, v odpoledních maximech v pražském Klementinu bylo naměřeno 3,9 °C. Naopak v roce 2019 byl 17. listopad ve znamení extrémně vysokých teplot a teplotních rekordů, na východě území teploty přesáhly i 18 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: