Mluvčí Hradu se pustil do senátorů, kteří rozhodnou, zda prezident Zeman je schopen vykonávat funkci

Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2021

Miloš Zeman (76) není podle senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude Senát rozhodovat příští týden. "Někteří páni senátoři chtějí soudit druhé, ale přitom si neuvědomují, že mohou nakonec odsoudit jen sami sebe," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček (42).

Již dříve mluvčí Hradu uvedl, že jde o organizovaný státní převrat. "Toto už není akademická nebo mediální debata. Je to organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu. Orgány činné v trestním řízení by měly neprodleně samy od sebe konat," takto ostře pro ŽivotvČesku.cz reagoval Jiří Ovčáček začátkem týdne.

Podle senátního výboru prezident Miloš Zeman totiž není schopen vykonávat funkci. Je dezorientovaný, špatně cituje Ústavu nebo si vykládá realitu způsobem, kdy zaměňuje následek za příčinu. Nekoná také v souladu se svým slibem a vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod. "Miloš Zeman nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod," sdělil novinářům předseda výboru Pavel Fischer a zmínil, že Miloš Zeman byl dezorientovaný nejen při hodnocení tzv. vrbětické kauzy.

O návrhu zbavit Zemana funkce by měl příští týden rozhodovat Senát, případný verdikt o nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad by pak musela podle Ústavy potvrdit Sněmovna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.