Mluvčí HZS: Na všechny zraněné se ještě nedostalo. Někteří vyhledali nemocnici sami. Tornádo zničilo stovky životů

Snímek po děsivém řádění přírodního živlu
Snímek po děsivém řádění přírodního živlu
Foto: Se svolením Petra Dočkala
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Přírodní katastrofa, která nemá v České republice obdoby. Tak se dá mluvit o meteorologickém jevu, který totálně paralyzoval jižní Moravu. Silná bouře, o které většina lidí mluví jako o tornádu po sobě zanechala desítky až stovky zraněných, na některé z nich popadaly stromy či se zřítily domy. V akci jsou záchranáři, podle nichž si bouře vyžádala i oběti na životech. "To mohu potvrdit," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí jihomoravských hasičů Hedvika Kropáčková, která upřesnila následky běsnění přírodního živlu.

Podle dosavadních informací je vážně poničeno několik obcí. Na místo byly přivolány týmy USAR specializované na vyhledávání osob v troskách.

"Pokud jde o počet transportovaných pacientů do zdravotnických zařízení, máme napočítáno do půlnoci pět desítek pacientů, to jsou zatím jediná čísla, která můžeme poskytnout. Jde tedy o pět desítek transportovaných lidí zdravotnickou službou. Počet zraněných bude vyšší, protože někteří mohli vyhledat sami péči v nemocnici. V tuto chvíli jsou naše posádky ještě u pacientů a budou je převážet k péči do nemocničních zařízení a je možné, že k řadě pacientů jsme se ještě nedostali," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí jihomoravských hasičů Hedvika Kropáčková.

Pokud jde o oběti na životech, složky IZS nemohou být konkrétní. "Před chvílí jsem se ptala vedoucí našeho zásahu a počet zemřelých nebude znám patrně ani v ranních hodinách. V tuto chvíli to nedokážeme přesně říct," dodala mluvčí.

Větrná bouře udeřila neobvykle silně. Zranění lidé byli v domech, autech i ti, co se před přírodním živlem nedokázali skrýt. Hasiči konstatovali, že bouře se bohužel neobešla bez ztrát na lidských životech. "Ano, oběti na životech můžeme potvrdit, ale v tuto chvíli nedokážeme říct číslo," dodala mluvčí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.