Mluvčí Miloše Zemana napsal, s čím souzní, pokud bude válka. Putinovo vojsko už překročilo hranice Ukrajiny

Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2022

Eskalace napětí v rámci ukrajinsko-ruského konfliktu je zřejmá. O to více poté, co jednotky ruské armády vstoupily na území separatistických republik na východě Ukrajiny. Přesun vojsk na Donbas byl hlášen poté, co ruský prezident Vladimir Putin (69) uznal nezávislost republik a následně armádě nařídil, aby zahájila »mírovou misi«. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz mluvčímu hlavy státu, jak vnímá krizi na Ukrajině a jaký dopad by měl případný konflikt pro ČR. Pravá ruka prezidenta odpověděla v biblických verších, které »mluví« o vzájemné válce.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana (77) i v momentě, kdy svým způsobem začíná svět prohrávat sám se sebou, a tedy vše spěje k válečnému konfliktu na území Ukrajiny, má zcela jasno. Jiří Ovčáček (43) redakci ŽivotvČesku.cz na dotaz, jak případný konflikt vnímá a jaký může být jeho dopad na ČR, odpověděl biblickými verši. Dá se tak usuzovat, že podřízený hlavy státu se začíná modlit před eskalací konfliktu.

"Plně souzním s aktuálními slovy papeže Františka. Co nám Bůh rád dává? Sílu milovat, která není věcí, ale je to Duch svatý. Moc milovat je Duch svatý a s Ježíšovým Duchem můžeme na zlo odpovídat dobrem, můžeme milovat ty, kdo nám ubližují. To křesťané dělají. Jak smutné je, když lidé a národy, kteří se hrdě hlásí ke křesťanství, považují druhé za nepřátele a pomýšlejí na vzájemnou válku! Je to velmi smutné," odpověděl mluvčí prezidenta, který tak jedním z mnoha úhlů pohledu na svá slova dal najevo, že válečný konflikt je lidově řečeno za rohem a lidé by se měli modlit.

Přesun vojsk na Donbas byl hlášen poté, co ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost dvou povstaleckých republik a následně armádě nařídil, aby zahájila »mírovou misi«. V návaznosti na uznání samostatnosti separatistických regionů ruský prezident s vůdci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky v pondělí večer podepsal dohody o spolupráci.

Podle analytiků by současný krok Putina mohl uvolnit cestu k ruské vojenské intervenci vůči Ukrajině, uvedl dříve deník The New York Times. Unijní ministři zahraničí v pondělí schválili poskytnutí finanční podpory pro ukrajinskou ekonomiku ve výši 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun) a také vyslání mise vojenských odborníků.

Redakce ŽivotvČesku.cz již dříve oslovila generála v záloze Andora Šándora (64), jak osobně vnímá v případě konfliktu jeho délku. "Pokud by hypoteticky takový konflikt začal, záleželo by na tom, zda by k použití jaderných zbraní došlo, či nikoliv. Ten konflikt by musely evidentně vést plnohodnotné armády a nedalo by se to odbýt jen nějakými leteckými údery či kybernetickými útoky, byla by to ale kombinace všeho. Ale tato válka by byla zničující a relativně dlouhá," uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.