Moji rodiče ubytovávají 30 Ukrajinců, přiblížila zpěvačka Olga Lounová. Promluvila o soužití s lidmi, v jejichž zemi zuří válka

Olga Lounová
Olga Lounová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2022

V březnu se zpěvačka Olga Lounová (40) rozhodla, že svůj byt, který za běžných okolností pronajímá, poskytne jako ubytování ukrajinským maminkám s dětmi, které v Praze hledaly přístřeší. Pro ŽivotvČesku.cz nyní popsala, jak to s jejími hosty momentálně vypadá. "Bydlí stále u mě, maminky už pracují, daří se jim docela dobře," sdělila sympatická zpěvačka.

V březnu Olga Lounová ubytovala ve svém bytě, kde obyčejně žijí nájemníci, dvě ženy s dětmi a jejich babičku z Ukrajiny. Rodina musela svůj domov opustit kvůli válce na Ukrajině, v níž dodnes bojují oba otcové zmíněných dětí. Tehdy jim zpěvačka byt na vlastní náklady za pomoci přátel vybavila a postarala se o ně v mnoha dalších ohledech. Po několika měsících je vidět, že její nezištná snaha pomoci přinesla své ovoce.

"Nyní už obě maminky pracují a děti chodí do školy a školky. Babička je vyzvedává, dělá s nimi úkoly a pomáhá s chodem domácnosti. Takže se mají dobře. Je to ale těžké v tom, že už se jim stýská. Obě maminky mají manžely na Ukrajině, kde stále bojují. Zatím jsou naštěstí oba dva v pořádku. Ale je to pro rodinu velká změna, žili všichni v domku, kde pěstovali zeleninu a ovoce, a teď se tísní v bytě v Praze a neví, kdy se budou moci vrátit," popsala pro ŽivotvČesku.cz Olga Lounová, která stále dělá všechno pro to, aby jim pobyt v Česku co nejvíce zpříjemnila.

"Přemýšlím, že bych je měla vytáhnout někam na dovolenou, alespoň třeba na nějakou chatu. Taky by se mi líbilo, kdyby mohly děti na nějaký tábor nebo něco podobného. Některé organizace akce pro ukrajinské děti pořádají, takže jim to zkusím zařídit," řekla pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka.

Sama je momentálně v jednom kole. Kromě péče o potřebné se nyní nachází v poměrně velkém pracovním tempu. V létě ji totiž čeká řada festivalů, na začátku července odlétá do USA natáčet nový videoklip a v brzké době bude také hostem různých kulturních akcí. Vystoupí například na chystaném velkém koncertě »Pocta Karlu Gottovi«. "Ráda bych tam s sebou ukrajinské hosty vzala, ale bohužel je už dlouho beznadějně vyprodáno," posteskla si Olga Lounová.

Ve velkém pracovním tempu jí může být útěchou, že není ve své rodině sama, kdo se nyní věnuje pomoci uprchlíkům. "Moji rodiče mají objekt, kde se konají svatby, oslavy a podobně. Mají tam několik apartmánů a v těch nyní ubytovávají třicet lidí, je to několik rodin. Kromě nich a rodiny v mém bytě se staráme ještě o další rodinu. Pochopitelně se tak nevídáme úplně denně, protože je toho hodně, ale jsme jim neustále k dispozici, kdyby bylo třeba nutné něco zařídit a podobně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Olga Lounová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.