Molekulární genetik z Akademie věd Jan Pačes odhadl, jak to bude s koronavirem v dalších týdnech

Jan Pačes
Jan Pačes
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2022

Ani přes letní měsíce koronavirová infekce nechce zcela zmizet z pozornosti lidí. V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily 1241, dvojnásobek proti minulému týdnu. Molekulární genetik z Akademie věd Jan Pačes pro ŽivotvČesku.cz odhadl, zda nákaza bude v dalších týdnech představovat významné riziko.

"Jedna věc je, že dorazila podvarianta omikronu, a to, proč se tak rychle šíří, je, že se jí podařilo získat takové mutace a protilátky, které populace získala buď očkováním, nebo proděláním, tak nefungují zase tak dobře. Počty nakažených jsou bohužel opět zase přes tisíc," uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný vědec.

Epidemie v Česku zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale výrazně neroste. V nemocnicích je nyní s nákazou 115 lidí, z toho pět v těžkém stavu. Za uplynulých sedm dní zemřeli s covidem tři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

"Dá se počítat, že na začátku prázdnin děti přestanou být ve školách a čísla zase klesnou. Určitě to ještě další týden bude mírně stoupat. To, co je zatím dobré ve většině států, tak že nárůsty hospitalizovaných nejsou příliš velké. Myslím, že léto nebude problematické, ale uvidíme co přinese podzim," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Pačes.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí uvedl, že za nárůstem případů jsou nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron. Minulý týden tvořily ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. Podle dosavadních poznatků nepřinášejí nové subvarianty onemocnění s horším průběhem. Jsou ale nakažlivější, proti původní variantě z čínského Wuchanu více než desetkrát. Podle odborníků je u nich také méně účinná ochrana po prodělání nemoci či očkování.

Na začátku června bylo v českých nemocnicích s covidem hospitalizováno 130 lidí, v těžkém stavu bylo 11 z nich. V průběhu měsíce pak počty pacientů kolísaly okolo stovky, pouze v jeden den bylo hospitalizovaných méně než 90. Za celý červen dosud s covidem zemřelo 18 lidí. Ještě v dubnu se počty obětí dostaly několikrát přes 20 za jeden den.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.