Monika Marešová má krátce před porodem pořádné bříško, manžel ji v soukromí zachytil na kameru. Přehled jmen pro miminko z ČSÚ

Monika Marešová
Monika Marešová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 2. 2022

Moderátor Leoš Mareš (45) a jeho manželka Monika (40) očekávají prvního společného potomka. Nastávající otec s blížícím se termínem narození miminka čím dál častěji reportuje, jak se jeho osudová žena zakulacuje. Zatím ale ani jeden z nich neprozradil, zda se narodí holčička, či chlapeček, a překvapením tak bude i to, jaké jejich potomek dostane jméno. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Český statistický úřad (ČSÚ), jaká jména patří v ČR k nejpopulárnějším.

Že bude potřetí tátou, se Leoš Mareš pochlubil v říjnu loňského roku. Spolu s manželkou to tehdy oznámili velmi jemným a vtipným způsobem. "Klokan přiletí v březnu," napsal moderátor k fotce čápa hlášku, která jasně odkazovala na slavný film Jak dostat tatínka do polepšovny. Teď ukázal fotku, na které se nastávající maminka zakulacuje, dojemně si v bílé mikině hladí bříško a není pochyb o tom, že se oba nemohou prvního společného potomka dočkat.

Tajemstvím je ale zatím zahaleno pohlaví miminka. Monika Marešová už dříve uvedla, že to vědět nechtějí a jestli přivítají na svět holčičku, nebo chlapečka, bude pro ně samotné překvapení.

Téměř určitě ale řeší, jak se potomek bude jmenovat a jestli zůstanou u klasických českých jmen, nebo zvolí nějaké netradiční. Redakce ŽivotvČesku.cz proto oslovila Český statistický úřad (ČSÚ) s dotazem, jaká jména se v poslední době dětem narozeným v ČR dávají nejčastěji. V roce 2019 podle ČSÚ dívkám vévodila Eliška, na druhém místě byla Anna a na třetím místě Adéla. Na čtvrté místo se propadla dříve velmi oblíbená Tereza, pátou příčku získala Sofie. Mezi chlapci na prvním místě skončil Jakub, za ním se umístil Jan, třetí byl Tomáš následovaný Matyášem a první pětici uzavřel Adam.

Novější data zatím nejsou zpracována. "Bohužel nám s přípravou statistiky zamíchal covid a také sčítání lidu (začalo v březnu 2021, pozn. red.). Úředníci, kteří statistiku jmen připravují, se k tomu z pracovních důvodů zatím nedostali. Data za rok 2020 určitě vydáme, ale bude to později," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Mezi nejzajímavější chlapecká jména roku 2019 patří Heliodor, Leonidas, Atrey, Jayden Leon, Kaito, Paris, Santiago, Loki, Mikko, Kosma, Lionel či Diego.

ČSÚ také vede přehled, jak se jména dědí po otci a po matce. "V případě předávání jmen rodičů dětem jsou Češi konzervativní. U chlapců se přitom jméno dědí výrazně častěji než u dívek, a to v 16 % případů oproti 4 % u žen," dodal mluvčí ČSÚ.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.