Reklama:

Motivace k očkovaní penězi? Ministr Adam Vojtěch lehce vysvětlil, proč to nepřipadá v úvahu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

První dávku očkování proti covidu-19 dostalo za uplynulý týden přes 52.000 lidí, za celý říjen jich bylo více než 117.000. Celkově se očkování účastní 58,8 procenta populace, která už nejméně jednu vakcínu dostala nebo se k očkování registrovala. Jejich podíl se o jeden procentní bod zvýšil během posledních deseti dní. Motivovat neočkované doporučuje řada odborníků, mezi nimi třeba šéf České lékařské komory Milan Kubek (53), který se netají tím, že možností by mohla být finanční odměna. Podle dosluhujícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) to v tuto chvíli nepřichází v úvahu.

Reklama:

"V tuto chvíli je nespravedlivé motivovat neočkované penězi vůči těm, kteří se očkovat nechali bez nějaké odměny. Z hlediska průzkumů, které se vytvářely, tak finanční motivace nevycházela ani jako největší motivace. Převažoval tam výběr vakcíny a podobně. Situace je taková, že se počet očkovaných zvýšil, doufejme, že to tak bude pokračovat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví, že vůči skupině očkovaných by motivace, která připomíná mírně loterii, nebyla spravedlivá a motivací má být zejména zájem o ochranu vlastního zdraví a života bez dopadů koronaviru.

Zájem lidí o vakcínu v poslední době roste. Jen od minulého pondělí zdravotníci podali téměř 160.000 dávek očkování, zhruba o 40.000 víc než za prvních šest dní předchozího týdne. V sobotu podali zdravotníci 8116 dávek vakcíny proti covidu, srovnatelné množství jako o týden dříve.

Reklama:

Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo v Česku aplikováno 12,2 dávek očkování proti novému koronaviru. Ukončené očkování má přes šest milionů lidí. Posilujících dávek bylo zatím podáno zhruba 210.000.

Hranice 5000 nových případů nákazy koronavirem za den byla v minulém týdnu v Česku překonána čtyřikrát. Nejvyšší nárůst byl v úterý, kdy přibylo do statistik 6285 případů, nejvíc za posledních skoro sedm měsíců.

Podle prezidenta České lékařské komory by motivací pro ty, kteří váhají s očkováním, mohla být finanční odměna. "Myslím, že by se to určitě vyplatilo. Nebylo by to tak drahé jako lockdown. Určitě by to bylo v pořádku, ať klidně vyplácí peníze. Takové věci mohou pomoct. Z medicínského hlediska by bylo ideální, kdyby očkování bylo povinné a měli bychom po problému," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svou vizi Milan Kubek, který se dlouhodobě netají tím, aby očkování mělo povinný charakter.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: