Motol obhajuje odmítnutí léčby malého Olivera: Není pravda, že lék je možné podat pouze do věku druhých narozenin

Nemocnice odmítla léčbu
Nemocnice odmítla léčbu
Foto: Archiv Oliverkovy cesty s SMA
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2020

Fakultní nemocnice Motol v pondělí na své portálu uvedla vysvětlení, proč odmítla léčbu malého Olivera, který trpí spinální svalovou atrofií. V rozsáhlém zdůvodněni uvádí, že zařazení chlapce, do přípravy pro genovou léčbu neznamená automaticky její podání. Navíc prý není pravdou, že lék se musí podat do jeho druhých narozenin.

Naději v léčbě pro Olivera představovala unikátní genová terapie pomocí nejdražšího léku světa Zolgensma. Rodiče na léčbu za více než 50 milionů uspořádali sbírku. Pomohla řada známých osobností. Nemocnice Motol, kde ji měl chlapec podle rodičů dostat, ale nakonec léčbu odmítla. Důvodem bylo, že pro chlapce, který používá plicní ventilátor, je poměrně riziková.

Zařazení do přípravy pro genovou léčbu neznamená automaticky její podání, ale přípravu na podání a k finálnímu rozhodnutí je vždy nutné posoudit celkový zdravotní stav pacienta v daný čas,“ napsala nemocnice s tím, že není pravda, že lék Zolgensma je možné Oliverovi podat pouze do věku druhých narozenin

Ve zprávě s předmětem „reakce na nepravdivé informace v médiích” nemocnice dále uvedla, že prý není pravda, že Oliver bez genové léčby Zolgensmou zemře, a stejně tak napsala, že není pravda, že Zolgensma chlapce vyléčí.

Druhé narozeniny oslaví Oliver 13. srpna. Rodiče už dříve uvedli, že po odmítnutí v Motole hledají kontakty v zahraničí a zjišťují možnosti, zda by léčba nemohla proběhnout tam.

Na vyjádření nemocnice se podívejte do galerie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.