Reklama:

Motoristé jedou s Turkem v protisměru, do europoslance se ostře opřel režisér Hřebejk. Označil ho za lháře a hochštaplera

Filip Turek
Filip Turek
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2025

Komentář: Jan Hřebejk se na sociální síti X obul do europoslance Filipa Turka tak, že by se i zkušený rallye jezdec otočil v depu, myslíme si v redakci ŽivotvČesku.cz. A zatímco jiní by možná mluvili opatrně o »problematickém politikovi«, Hřebejk šlápl na plyn. »Hochštapler, nastrčená figura, člověk s vazbami na proruskou scénu« –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a i když to zní jako trailer k dalšímu filmu z dílny Česká politika s.r.o., problém je, že tady před kamerou nikdo nestojí.

Reklama:

Pohledem zpět je dnes všem jasné, že Turek se do Evropského parlamentu přiřítil jako neřízená střela. Na první pohled ambiciózní mladík s helmou, na ten druhý chlapík, který podle zjištění datových novinářů sbíral sportovní vítězství většinou v závodech, kde neměl s kým prohrát.

Doslova –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ někdy byl sám ve své kategorii. Někdy měl za soupeře patnáctileté kluky nebo víkendové hobíky, kteří si závodění spletli s prodlouženým víkendem. Ale tabulka nelže –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ medaile je medaile, zvlášť když se tiskne vlastníma rukama.

Reklama:

Hřebejk ve své ostré kritice vůči Turkovi navíc zmiňuje i zákulisí motoristických klubů, kde se Turek údajně motal, ale místo uznání sklidil akorát kývnutí směrem ke dveřím. A tak si podle známého režiséra založil vlastní hnutí, v duchu českého hesla »nechtějí mě tady, udělám si svoje hřiště«. A z toho hřiště se nečekaně odrazil rovnou do Bruselu.

"Když jsem o panu Filipovi Turkovi slyšel poprvé, zeptal jsem se na něj svého kamaráda, člena Jaguar-klubu, který sdružuje majitele cenných veteránů, organizuje srazy a jehož členem se pan Turek nikdy nestal, a proto si založil svůj trucpodnik. Během deseti minut mi bylo řečeno přehledně všechno to, co už teď o panu Turkovi mohou vědět všichni: není závodnickou legendou, není váženým členem žádného respektovaného autoklubu, je to lhář a hochštapler atd. Je to prostě nastrčená figura, reprezentující ponejvíce zájmy svých donátorů a proruské evropské scény," napsal na platformě X Hřebejk.

V kampani sázka na »boj za auta, zdravý rozum a ne zelené šílenství« vyšla. Jenže Evropský parlament není Instagram. Tam nevyhrává nejvíc lajků, ale většina hlasů. A tam vás taky pošlou do háje i v pěti jazycích najednou.

Hřebejkův výpad tak možná vypadá jako přehnaný výlev na sítích, ale ve světle faktů působí spíš jako střízlivá diagnóza. Turek si sice nasadil helmu, ale pod ní se moc politického výkonu nenosí. Jenže v tomhle případě už nejde jen o něj. V momentě, kdy se začne bortit Turkem vystavěná legenda, hrozí, že celé hnutí Motoristé sobě narazí do zdi vlastního PR.

Z eurovoleb sice vyjeli jako překvapení roku, ale parlamentní volby už nebudou jízda na prázdném okruhu. Tam se budou počítat fakta, důvěryhodnost a schopnost obstát v tvrdém provozu. Pokud si voliči začnou spojovat Motoristy ne s obhajobou jejich zájmů, ale s přifouknutým egem jejich čestného prezidenta, bude pro hnutí těžké znovu naskočit do tempa. Hřebejkův výpad je možná ostrý, ale v závodě o politické přežití může fungovat jako nepříjemně přesná technická kontrola.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: