Reklama:

Mozek operace vakcína Mounajjed: Nevíme, zda covid na jaře zmizí a pak se vrátí. Milion dávek za týden změní pandemii

Očkování, covid - Ilustrační snímek
Očkování, covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2021

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku je přesvědčená, že sežene dobrovolníky z řad ambulantních lékařů, kteří během týdne naočkují milion Čechů. Zakladatel iniciativy Radek Mounajjed a »mozek« velké očkovací akce je přesvědčen, že mise je možná, ale ne v případě, že údaje o každém očkovaném se budou do počítače vypisovat ručně. "Problémem je digitalizace, otevírají se nová centra, vidíme fotky, ale zase vidíme papírové formuláře a počítač, takže opět »datlování« a zdržování. Musíme využít všechny technologie, aby ta pomoc byla efektivní," vysvětlil Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku, za kterou stojí zejména ambulantní stomatologové pod vedením Radka Mounajjeda, je přesvědčena, že vývoj epidemie se může zlomit, pokud by třetí dávku dostalo velké množství lidí během pár dnů. Radek Mounajjed tvrdí, že je reálné, aby během týdne lékaři proočkovali milion Čechů. Problémem není nedostatek očkovacích center, ale nedostatek personálu a složitost systému. Iniciativa vyzvala dobrovolníky z řad ambulantních lékařů, aby se do očkovacího procesu zapojili.

Reklama:

"Jsem přesvědčen, že když budeme aplikovat milion posilujících dávek za jeden týden, tak to může změnit dynamiku celé pandemie. Došlo by k tomu, že by se posílila imunita pro milion lidí, kterým už imunita pomalu klesá, protože jsou už pět měsíců od druhé dávky. Podle matematických modelů, které dělal matematik René Levínský, máme propočítáno, že kdyby se milion posilujících dávek rozdalo během týdne, tak se to odrazí na tom, že do nemocnic se dostane o tři tisíce lidí méně. Podle všech dostupných studií je zásadní rozdíl, zda třetí dávku máte či ne. Třetí dávka se otevírá pro kategorii nad 60 let, osobně bych ji otevřel již pro lidi nad padesát let," uvedl zakladatel iniciativy pro ŽivotvČesku.cz. Za první den se do iniciativy přihlásilo 300 lékařů. Radek Mounajjed věří, že se podaří oslovit 6 tisíc lékařů, jejich práce by měla ulevit těžké situaci v českých nemocnicích.

"Máme v České republice asi 60 tisíc ambulantních specialistů. Kdyby se zapojila desetina a každý z těch šesti tisíc by aplikoval během týdne sto dávek, tak to máme 600 tisíc dávek. Máme tedy možnost za kratičkou dobu nechat naočkovat obrovské množství lidí, ale musíme pro ambulantní lékaře nastavit ten systém tak, aby neměli starosti a práci navíc, jinak se nezapojí, protože vlastní práce mají hodně," sdělil Radek Mounajjed, který je rád, že projekt podpořili oba premiérové - odcházející Andrej Babiš (67) i nastupující Petr Fiala (57). Společné vystoupení obou politiků dává podle Mounajjeda do společnosti dobrý signál, že vládním představitelům skutečně záleží na vývoji epidemie v Česku.

Pět měsíců po dokončeném očkování je asi 3,7 milionu lidí, podle průzkumů má zájem o posilující dávku asi 70 procent z nich. Posilující dávku dosud dostalo přibližně 875 tisíc lidí, z nich přes 650 tisíc jen za listopad. Pokud by se podařilo za týden očkovat posilující dávkou milion lidí, členové iniciativy odhadují, že se sníží počty očkovaných, kteří by se dostali do nemocnic, na polovinu. Každý den by tak hospitalizaci potřebovalo asi o sto lidí méně a příjmy na JIP by se snížily o 15 osob.

"Není problémem, že by neexistovala očkovací centra, problémem je, že nejsou lidi. Naše výzva směřuje na kolegy z ambulantních center, žádáme je, aby nám šli pomoci. Sbíráme seznam dobrovolníků, který předáme centrálnímu řídícímu týmu. Za první den se nám přihlásilo 300 lékařů, což rozhodně není málo. Těchto lékařů se zeptáme, zda chtějí pomáhat v očkovacích centrech a které centrum si vybrali. Druhou možností je, tam vnímám obrovský potenciál, který musíme využít, že ti lidé řeknou, že chtějí očkovat přímo ve své ordinaci. Takový očař či zubař pak zadá své údaje a svou kapacitu do systému, pak se objeví na interaktivní mapě, která ukáže, v jakém je městě a jakou má kapacitu a že například dny, kdy může očkovat, jsou třeba čtvrtek a pátek," popsal pro ŽivotvČesku.cz člen iniciativy Lékaři pomáhají Česku s tím, že věří, že se dobrovolníky podaří sehnat, ale je nutné, aby celý systém prošel digitalizací. Radek Mounajjed je přesvědčen, že pokud se povede systém digitalizovat, tak to bude velkým vkladem do budoucna, pokud by přišla další vlna koronaviru či jiné epidemie.

"Otevírají se nová centra, vidíme fotky v médiích, ale zase vidíme papírové formuláře a počítač, takže zase »datlování« a zdržování... My nyní ty lékaře najdeme, možná se nám podaří najít tisíc lidí, kteří jsou ochotní pomoci, ale musíme využít všechny technologie, aby ta pomoc byla efektivní. Podívejte se do Ústřední vojenské nemocnice, tam nikdo nedává do počítače nic přes klávesnici, tam se scanují kartičky pojišťovny, trvá to dvě vteřiny a je hotovo. Očkovací centra jsou skvělá, ale není to systém, který můžeme mít nastavený dlouhodobě. Přijde den, kdy nápor opadne a centra se zase zavřou. Musíme najít model, který bude fungovat dlouhodobě a lze ho aktivovat rychle třeba během týdne. Myslím si, že je opravdu obrovský potenciál mezi ambulantními lékaři. Musíme umět systém aktivovat podobně jako požární zbrojnici. My nevíme, zda covid na jaře zmizí a pak se vrátí, nebo zda nám sem za dva roky nepřijde nějaká divoká chřipka. Pojďme ten systém nastavit podobně, jako ty požární zbrojnice. Jsou dny, kdy nehoří a nikdo ze zbrojnice nevyjede, ale kvůli tomu je nerušíme, máme je připravené předem na den, kdy oheň vypukne," dodal pro ŽivotvČesku.cz Radek Mounajjed.

Zdravotníci dosud podali přes 13,5 milionů dávek očkování. V úterý se jejich počet zvýšil o 66 933, což je o asi o 10 tisíc víc než ve stejném dni předcházejícího týdne. Na očkování první dávkou přišlo v úterý přes 11 600 lidí, necelých 47 tisíc dostalo třetí posilující dávku, zbytek dávku druhou.

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21 973 nakažených, zhruba o 3900 méně než před týdnem. I tak je to ale pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Počty hospitalizovaných s covidem zůstávají nad 6000, v úterý evidovalo ministerstvo zdravotnictví v nemocnicích 6527 pacientů s onemocněním covid-19, v těžkém stavu bylo 1069 z nich.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: