Mrazivá výstraha meteorologů: Česko zasáhne nebezpečná vichřice. Dosáhne až 110 km/h, varuje Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Červena / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2021

Pro někoho důvod k radosti, pro jiné k obavám. S koncem listopadu do Česka dorazilo zimní počasí, kdy nastoupily mrazivé teploty a celé území zasypala sněhová pokrývka. A nejinak tomu bude i se začátkem posledního měsíce roku 2021. "Klouzat to může na komunikaci také v úterý po ránu, navíc v úterý začne zesilovat už od ranních hodin vítr, během dne bude foukat na celém území čerstvý západní vítr o rychlosti s nárazy 55 až 75 km/h, na horách až 110 km/h," sdělila konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro období od 22. listopadu do 19. prosince poukazují na průměrné teploty na území ČR. V letech 1991 až 2020 je evidován průměrný interval teplot v rozmezí od 0,5 až 2,6 °C, přičemž nejnižší teplota byla naměřena před 23 lety, a to -3 °C.

V Česku panuje zimní počasí a situaci během víkendu komplikoval především sníh a mráz, do dnešních 8 hodin platila výstraha ČHMÚ týkající se námrazy a od půlnoci je výhled dalších nebezpečných meteorologických jevů. Během úterý bude na horách i nadále vydatně sněžit a mrazivé teploty už přiměly vytáhnout ze skříně šály a zimní bundy.

"Nový pracovní týden odstartoval na většině území teplotami pod bodem mrazu, kdy v 6 hodin ráno bylo na Šeráku -7,6 °C. A ve znamení zimního počasí máme před sebou celý den. K tomu se váží i nebezpečné meteorologické jevy, také dnes pozor ojediněle na tvorbu náledí a zmrazků, a to i ve večerních hodinách. V pondělí bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy se sněhovými přeháňkami, na horách se sněžením. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi -1 až 3 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že situace bude obdobná také v úterý.

S nástupem meteorologické zimy, která začíná ve středu 1. prosince, se bude poslední roční období celého koloběhu projevovat charakteristickými znaky. Komplikace to bude představovat především pro řidiče na cestách a také chodce, kdy bude třeba zvýšené opatrnosti kvůli riziku pádu a zranění.

"Klouzat to může na komunikaci také v úterý po ránu, navíc v úterý začne zesilovat vítr. Na horách bude dosahovat v nárazech rychlosti až 110 km/h, a tvořit se budou od vyšších poloh dokonce sněhové jazyky. Na horách bude během úterý i trvale sněžit, napadne až kolem 20 centimetrů sněhu, v nižších polohách až 10 centimetrů," upozornila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Největší nebezpečí hrozí v souvislosti právě s povětrnostními podmínkami, kdy podle Beaufortovy stupnice rychlosti větru dosáhne během úterý předposledního 11. stupně, tedy vichřice. Ta může způsobit už rozsáhlé zpustošení zasažené oblasti, lámání větví nebo vyvracení stromů. V nížinách pak dojde na čerstvý až silný vichr, hrozí padání větví, menší škody na stavbách a vzpřímená chůze proti větru již není možná.

"Úterý bude největrnějším dnem celého týdne. Přes naše území bude přecházet teplá fronta. Počasí bude bohaté na srážky a také hodně větrné. Během dne se bude hranice sněžení zvyšovat a místo sněžení bude pršet. Na horách bude během úterý i trvale sněžit, kdy napadne i přes 20 centimetrů sněhu, v kombinaci s čerstvým až silným větrem se budou tvořit sněhové jazyky. Sněžit bude zpočátku dne vydatněji také na Českomoravské vrchovině a na západě území, i tam se bude tvořit až deseticentimetrová vrstva mokrého sněhu. Vítr začne zesilovat už od ranních hodin, během dne bude foukat na celém území čerstvý západní vítr o rychlosti s nárazy 55 až 75 km/h, na horách až 110 km/h. Jinak bude převládat velká oblačnost, zpočátku dne místy se sněžením, postupně se bude sněžení měnit na déšť se sněhem nebo déšť. V Čechách tak bude večer sněžit pouze na horách, na Moravě a ve Slezsku od středních poloh. Ranní teploty budou klesat na 0 až -6 °C. Odpolední teploty pak vystoupí na 0 až 4 °C," uzavřela Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.