Můj názor je, že jde o jasnou prasárnu, říká ostře a bez pardonu Robert Šlachta k udělení prezidentské milosti Janě Nečasové
Prezident Miloš Zeman udělil Janě Nečasové (58) milost v případu zneužití vojenského zpravodajství, uvedla dnes Česká televize (ČT). Hlava státu podle ní odpustila podmíněně odsouzené manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (58) zkušební dobu. Pro ŽivotvČesku.cz se k věci vyjádřil šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta (51), který se proti udělení milosti vymezil. Ze slov bývalého šéfa »protimafiánského« útvaru vyplynulo, že jde lidově řečeno o podpásovou věc, která prohloubí nedůvěru v občanech.
Soud Nečasovou (dříve Nagyovou) v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.
Podle pravomocného verdiktu Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy bývalé ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza »Vojenského zpravodajství« přispěla v roce 2013 k pádu vlády.
"Můj názor je, že jde o jasnou prasárnu. V kruzích justice se už nějakou dobu mluvilo o tom, že k tomuto dojde. Za důležité považuji, že paní Nečasová je v současné době souzena v další věci, protože jinak by milost v podmíněném trestu přece vůbec nedávala smysl. Tím, že paní Nečasovou prezident Zeman nyní omilostnil, tak i když dostane podmíněný trest v té další kauze, tak vlastně nenastoupí do výkonu trestu. To je podle mě důvod, proč to prezident Zeman udělal. Nemůžu říct nic jiného než to, že je to podle mě pošlapání spravedlnosti. Kvůli tomu se v občanech musí jen prohlubovat nedůvěra v naši justici. Jednoznačně tady funguje dvojí spravedlnost," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta k rozhodnutí prezidenta v kauze, na níž pracoval za dob působení ve funkci ředitele ÚOOZ.
"Ministerstvo spravedlnosti obdrželo z kanceláře prezidenta republiky rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové," uvedlo ministerstvo na Twitteru. Ministerstvo nebylo adresátem návrhu o prominutí a nevedlo o něm žádné řízení.
Hlava státu prominula Nečasové část trestu, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby. "Pan prezident přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let, a tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem," uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru s tím, že současně uložený trest zákazu činnosti se na milost nevztahuje.
Ve stejné kauze zneužití Vojenského zpravodajství byli kromě Nečasové odsouzeni také bývalí zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek, kteří dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech.
Bývalý předseda vlády Petr Nečas nadále čelí obžalobě, kdy v případu zneužití zpravodajské služby dvakrát křivě vypovídal, a to ve prospěch své manželky, obvinění z toho ale odmítá. V případě kauzy »Vojenského zpravodajství« ji označil za politickou. Podle něj bylo jejím hlavním motivem svrhnout vládu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.