Reklama:

Musíme řešit školství a stavební zákon. Uvidíme, jak se poskládá vláda, říká k volbám Marian Jurečka

Ministr Marian Jurečka
Ministr Marian Jurečka
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2021

KDU-ČSL jde do podzimních voleb po boku ODS a TOP 09, koalice SPOLU je podle posledních průzkumů třetím nejsilnějším subjektem na politické mapě po hnutí ANO a koalici, kterou tvoří Piráti se STAN. Předseda lidovců Marian Jurečka (40) tak má v podstatě jistotu, že jeho strana ve Sněmovně chybět nebude. Otázkou je, jak velký podíl moci po volbách lidovci skutečně získají. "To nejdůležitější, co nás čeká, bude vyjednávání o vládě. Nemůžeme nyní spekulovat nad konkrétními kroky, když nevíme, jaký bude kabinet," řekl šéf lidovců pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pokud by lidovci šli do voleb samostatně, pohybovali by se podle průzkumů na hranici 5 procent, která je pro vstup do Sněmovny rozhodující. V koalici s TOP 09 a ODS ale předvolební modely úzkostlivě sledovat nemusí, protože například podle výpočtů agentury STEM ze začátku července má koalice SPOLU podporu 17,4 procent. Přesto si předseda lidovců Marian Jurečka uvědomuje, že není vůbec jasné, jak velký podíl moci si po volbách jeho strana ukrojí. Nechtěl proto detailně spekulovat nad tím, jaké kroky po volbách KDU-ČSL bude chtít prosadit.

"To nejdůležitější, co nás čeká, bude vyjednávání o vládě. Nemůžeme spekulovat nad konkrétními kroky, když nevíme, jaký bude kabinet," uvedl zdrženlivě pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že priority lidovců se příliš neliší od minulosti.

Reklama:

"Naši pozornost si určitě zaslouží školství, rodinná politika, státní rozpočet, ale například i diskuze nad stavebním zákonem," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Marian Jurečka. Z jeho dřívějších vyjádření lze také usuzovat, že není nadšený z toho, že ministerstvo zdravotnictví od 1. září zruší hrazení testů na covid-19 z pojištění.

"Ten návrh je podle mě opravdu špatný. V tento okamžik si nemyslím, že pro mnoho rodin je to zvládnutelné. Neumím si představit, že by se testy měly platit za děti, nebo že by si je měli platit lidé, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou být očkovaní. Vnímám to jako nevhodný návrh. Rozumím, že to odčerpává nemalé finanční prostředky ze systému zdravotního pojištění, které pak budou chybět na péči, která je potřebná, například u onkologických pacientů a jiných závažných chorob. To je ale potřeba řešit jinou formou. Pokud je tady takový problém, tak ať se řekne, že testy budou hrazeny z jiných zdrojů státního rozpočtu," uvedl předseda KDU-ČSL, když ministr Adam Vojtěch s návrhem přišel. Ministr zdravotnictví v pondělí upřesnil, že výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: