Muž, který zavraždil ženu z úřadu práce, putuje do vazby. Státní zástupkyni nazval ropuchou

Praha - místo střelby, kde zemřela pracovnice úřadu práce
Praha – místo střelby, kde zemřela pracovnice úřadu práce
Foto: Pro ŽivotvČesku Jindřich Kožmín
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 7. 2021

Jiří D. (66), který zastřelil pracovnici úřadu práce, zranil policistu a kyselinou poleptal bývalou kolegyni, jde do vazby. U soudu, který rozhodoval o jeho osudu, řekl, že svých činů nelituje. V soudní síni se choval hrubě a byl vulgární na státní zástupkyni. Soudce ho proto musel vykázat. "Jeho struktura je taková, že tento způsob života a reagování pokládá za normální," vysvětlil chování vraha pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický (73).

V úterý odpoledne policie zadržela Jiřího D., který se přiznal k vraždě zaměstnankyně úřadu práce a na svědomí má i poleptání bývalé kolegyně a nastražení výbušniny, která zranila policistu. V pátek ráno ho eskorta ozbrojená samopaly přivedla v poutech k soudu, který muže poslal do vazby.

Už při výslechu muž řekl, že jeho motivací byla msta a kdyby nebyl dopaden, v páchání násilí by nadále pokračoval. V hledáčku měl kromě bývalých kolegů a úředníků například i členy vlastní rodiny. U soudu dal najevo, že svých činů nelituje a lítost projevil jen nad zraněným policistou, na kterého výbušninu prý nastražit nechtěl - plánovanou obětí byla žena, které dlužil nájemné.

"Dostupné informace říkají, že muž byl znalecky vyšetřován a byla mu diagnostikována porucha osobnosti. To není choroba, nýbrž něco, co v něm je, je to jeho charakter. Jeho struktura je taková, že tento způsob života a reagování pokládá za normální. Vyřizování toho, co pokládá za újmu, byť to není objektivní, vidí jako samozřejmost a spravedlnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický.

Soudce Jiří Horký pro deník Právo uvedl, že Jiří D. se u soudu choval vulgárně a proto musel být vykázán. Při odchodu ze síně se měl dokonce naklonit nad státní zástupkyni, nazvat ji ropuchou a říct jí, ať »​chcípne«. Rovněž řekl, že má informace o všech, kteří mu kdy způsobili nějaké příkoří a musí na to reagovat. "Je podezřívavý, vztahovačný, zřejmě tam bude i významný prvek egocentrismu a pocitu, že je mocný a schopný vše sám vyřešit," upřesnil povahové rysy agresora pro ŽivotvČesku.cz uznávaný Jan Cimický.

Jiřímu D. hrozí 20 let odnětí svobody nebo i výjimečný trest. Výši trestu by jeho diagnóza neměla ovlivnit. "Zákony civilizovaných zemí mají ve statutu, že pouze člověk, který trpí duševní chorobou, vzhledem ke které si není schopen uvědomit společenskou nebezpečnost svého chování a není chování schopen ani ovládnout, není za své chování trestně odpovědný. Pak mu místo trestu náleží léčba. To tady asi nepřichází v úvahu. Tady evidentně vzhledem k věku a předcházející anamnéze je zřejmé, že tento člověk, kdyby nebyl zadržen, by pokračoval a trestal by své domnělé škůdce," analyzoval Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.