Muž, o kterém se mluví: Vášnivý malíř, bonsaista i znalec pražských restaurací Jaroslav Faltýnek

Jaroslav Faltýnek s manželkou premiéra Monikou Babišovou
Jaroslav Faltýnek s manželkou premiéra Monikou Babišovou
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2020

V nočním vyšehradském příběhu máme dvě hlavní postavy. Ministra zdravotnictví Romana Prymulu (56), který přiznává, že před restaurací stál pár sekund bez roušky. Druhým vyšehradským nočním jezdcem je mocný muž Agrofertu a hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (58). Pojďme si "Efka", jak se Faltýnkovi v politickém zákulisí přezdívá, představit jako muže i hravého kluka. Pojďme se podívat na jeho životní záliby a vášně.

Faltýnek je v první řadě považován za pravou ruku premiéra Andreje Babiše. Má vazby na politiky i podnikatele a roky je umně využívá. Toho si Babiš vždy cenil.

Faltýnek je také gurmán a znalec kvalitních restaurací. Právě Faltýnek vytipoval, že noční setkání s ministrem Prymulou a šéfem FN Ostrava Jiřím Havrlantem se uskuteční v restauraci Rio´s na Vyšehradě.

"Vzhledem k tomu, že znám majitele té restaurace a vím, že byla otevřena pouze do osmi, tak nás tam prostě nechal v salonku v zavřené restauraci u kafe tyto věci probrat. Bydlím v Podolí a to je kousek, tak jsem mu (Prymulovi) navrhl, abychom se tam potkali," uvedl po skandálu Faltýnek.

Faltýnek není člověk, který se s vytipovanými lidmi schází někde u »mekáče«. Naopak má rád luxusní prostory. V listopadu 2017 zdokumentovala policie Faltýnkovy schůzky v luxusních hotelech s šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem a ředitelem české pobočky Kapsch Karlem Feixem. Faltýnek tehdy rázně odmítl, že by ovlivňoval šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje, aby rozhodoval ve prospěch Kapsche při tendru na výběr mýta.

"Na téma mýto jsem komunikoval od roku 2015 se všemi, kdo toto téma chtěli řešit, vyslechl jsem jejich názory, ale o žádném ovlivňování nemůže být ani řeč. Osobně si myslím, že na tom není nic špatného, když člověk komunikuje s různými lidmi. Když nastal určitý problém, který vysvětlím na jednání sněmovny, tak jsem to bral jako svoji povinnost a ten problém jsem úspěšně vyřešil ve prospěch České republiky, kdy jsme ušetřili spousty peněz," hájil se Faltýnek.

Faltýnek je také hudebníkem a malířem. Na gymnáziu hrál ve studentské kapele na basovou kytaru. I dnes umí hrábnout na správnou strunu. Mezi znalci je Faltýnek ceněn jako malíř. "Malování je v mém případě hlavně o pocitu, vlastně jen vrším vedle sebe barevné skvrny. Maluji hlavně doma v Prostějově, jak jen to je možné, často v noci. Hodně mých obrazů je mezi lidmi," říká o svém talentu Faltýnek.

Podle informací webu Seznam Zprávy jeden z obrazů vlastní například miliardář Marek Dospiva. Faltýnek o sobě říká, že je jen takový "mazal z Hané", ale zřejmě se skromně podceňuje, další obraz totiž skončil v majetku severočeského podnikatele Karla Rypla.

Faltýnek uvádí, že má dva syny. S manželkou Jaroslavou se ale rozvedl v roce 2003. Kromě dnes již dospělých synů se "Efko" raduje také ze tří vnoučat.

Možná byste netipovali, že byly doby, kdy Faltýnek propadl kouzlu bonsají. "I když v poslední době nemám na tuto zálibu dostatek času, občas se rostlinám v Prostějově věnuji. Většinu rostlin jsem našel v přírodě jako "mrzáky" a odnesl si je domů," uvádí Faltýnek v životopise.

Na stromky mrzáčky dnes Faltýnek nemá tolik času i kvůli pohledné přítelkyni Martině. Ta vešla do povědomí veřejnosti tehdy, když ji Faltýnek vzal na filmový festival do Karlových Varů. Faltýnek umí ve Varech stíhat nejen filmy, ale také večírky. Umí odpočívat, umí se bavit. Přes den dokáže v pravý čas zvolnit, ale v noci umí zamakat. Dnes už o tom hodně ví i Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.