Muž předstíral 12 let mentální retardaci. Za podvod s invalidním důchodem vyfasoval čtyři roky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 5. 10. 2020

Petra Stojku, který podle obžaloby předstíral 12 let mentální retardaci a pobíral invalidní důchod a příspěvky na péči a mobilitu, dnes Obvodní soud pro Prahu 10 potrestal čtyřmi roky vězení. Za podvod muži hrozilo dva až osm let, celkově podle obžaloby způsobil České správě sociálního zabezpečení a Úřadu práce škodu přes dva miliony korun. Škodu má Stojka podle zatím nepravomocného rozsudku úřadům uhradit.

"Obžalovaný deficit masivně předstíral, cílem bylo získat finanční prostředky, což se mu také podařilo. Soud o tom nemá žádné pochybnosti," konstatoval předseda trestního senátu Petr Kacafírek. "Tímto způsobem byl okraden daňový poplatník, což není možné tolerovat," řekl také soudce. Do trestu zahrnul i dva případy krádeže, kterých se podle něj Stojka dopustil v listopadu a prosinci minulého roku.

Kacafírek dodal, že Stojka čelí dalšímu stíhání kvůli krádežím, některé prý podle policistů spáchal na jaře v době nouzového stavu. "Je tak pravděpodobné, že mu uložený trest bude ještě zvýšen," dodal soudce.

Stojka podle státní zástupkyně Lucie Písecké přesvědčil odborníky o tom, že trpí středně těžkou mentální retardací s poruchami chování a že má IQ 35. V září 2006 muž zažádal o invalidní důchod, který mu byl vyplácen až do konce roku 2018.

O dva roky později podal také žádost o příspěvek na péči, které mu úřady na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření přiznaly. Obžaloba tvrdí, že Stojka před sociální pracovnicí předstíral, že je schoulený u matky, v třesoucích rukou držel medvídka a vyvolával dojem, že se pracovnice bojí. Jeho matka během šetření uvedla, že si muž sám nevezme stravu, musí mu pomáhat s výběrem oblečení nebo že si na toaletě sám neutrhne papír.

Muž v roce 2012 požádal také o příspěvek na mobilitu, který mu úřad přiznal. V minulosti byl přitom Stojka opakovaně odsouzen za majetkovou a drogovou trestnou činnost, přičemž u soudu ani ve vězení nikdy nevyvstaly pochybnosti ohledně jeho duševního zdraví. Je také držitelem řidičského průkazu.

Muž u soudu nevypovídal. Soudce se ho loni v červnu sice vyslechnout pokusil, když se ale muže ptal, zda ví, proč je u soudu nebo jestli poslouchal čtení obžaloby, Stojka odpověděl, že ne. Stejně reagoval i na otázku, jestli umí číst. Kacafírek vyjádřil údiv nad tím, jak v takovém případě mohl složit testy v autoškole a získat řidičský průkaz. Muž mu na to řekl, že "o ničem neví". Na další otázky soudce pak odpovídal, uvedl například že si přivydělává zametáním a rád kreslí. Muž je nyní ve vazbě, dnešního jednání se nezúčastnil.

Znalci v minulosti Stojkovo chování popsali jako "s projevy masivní simulace duševní choroby podle laických představ". O tom, že Stojkovy rozumové schopnosti sníženy nejsou, svědčí podle znalců i to, že byl schopen se v minulosti podrobit výkonu trestu, kde dokonce získal i odměny za dobré chování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.