Muž se čtyřikrát nakazil koronavirem a zemřel. Odborník vysvětlil, proč k tomu došlo

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2020

Už delší dobu se spekuluje o tom, že koronavirus mohou lidé prodělat klidně několikrát. To potvrdil také případ pacienta z Bostonské nemocnice, který se nakazil koronavirem celkem čtyřikrát. Poslední nakažení se mu stalo osudným. Pro ŽivotvČesku.cz přední epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, co stojí za opakovaným nakažením pacientů.

O případu muže, který po několikátém nakažení koronavirem nakonec zemřel, informoval akademický žurnál New England Journal of Medicine. Pacient bojoval s onemocněním covid-19 dlouhých pět měsíců a trpěl mimo jiné antifosfolipidovým syndromem (APS), který je charakteristický především klinickými projevy jako je trombóza a dochází při něm k tomu, že se žíly a tepny uzavírají. Je tedy logické, že pacienti s takovou diagnózou musí užívat léky na ředění krve, aby se snížilo riziko vzniku komplikací.

Muž trpěl také závažnou poruchou imunity a už první nákaza ho velmi oslabila. Podstoupil intenzivní pětidenní léčbu lékem Remdesivir, ale po propuštění z nemocnice se stále necítil dobře. Nakonec si prošel kolotočem opakovaných nákaz a pozitivních testů, několika dalších hospitalizací a v neposlední řadě stejným postupem léčby. Jako velký problém se ukázala virová nálož onemocnění, která byla při všech čtyřech nakaženích skoro stejně vysoká, což výrazně oslabilo pacientovu už tak podlomenou imunitu. "U některých jedinců se nevytvoří nejen robustní imunita, ale v podstatě téměř žádná. Onemocnění covid-19 pak může probíhat opakovaně," vysvětlil přední epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Fatální komplikací stavu několikrát nakaženého muže byla plísňová infekce a přes léčbu, kterou lékaři nastavili, pacient nakonec nezvládl nápor onemocnění covid-19 s přidruženými zdravotními problémy a po několika měsících od prvního testování zemřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.