Muž z Wu-chanu se nemůže koronaviru zbavit už dva měsíce. Už opravdu nemůžu, zoufá si

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2020

Na začátku února zjistil, že má koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19. Léčil se ve dvou nemocnicích, nakonec skončil v izolaci. V bytě v karanténním centru ve městě Wu-chan. Po více než dvou měsících ale opakované testy ukazují stále pozitivitu. Na celé věci je pozoruhodná zkušenost, že se muž nemůže viru zbavit.

Už opravdu nemůžu,“ cituje muže agentura Reuters, který prý vyhledal už pomoc psychologa a uvažoval i o sebevraždě. Odpověď na otázku, proč má stejně jako někteří další pacienti po tak dlouhé době koronavirus stále v těle, je záhada. Nikdo na ní nezná odpověď a starosti dělá čínským lékařům zabývajícím se onemocněním COVID-19. Podle nich lidí, kteří nemají žádné příznaky, ale testy u nich přesto přítomnost viru stále prokazují, přibývá.

Přibývají desítky lidí

Přestože se Číně povedlo šíření viru zpomalit, lidé s přetrvávajícími pozitivními testy představují jednu z největších výzev v další fázi boje proti pandemii. Všichni tito pacienti měli ve chvíli, kdy nemoc překonali, na koronavirus negativní test, ale později byl výsledek opět pozitivní. U mnoha to bylo po 50 nebo 60 dnech, u některých i po 70 dnech od chvíle, kdy u nich byl koronavirus poprvé diagnostikován, říkají wuchanští lékaři.

Fakt, že u některých lidí virus přetrvává, znepokojuje celý svět. Mnoho zemí se totiž chystá uvolnit omezení pohybu a vrátit se k původní ekonomické aktivitě.

Čína zatím nepublikovala statistiku s údaji o počtu lidí, u kterých se koronavirus prokáže opakovaně. Jde ale už desítky lidí.

Nikdo neví proč

Pro objasnění tohoto jevu existuje několik teorií. Jedna mluví o reaktivaci viru, což je nedostatečné vyloučení viru z těla.

O tom je přesvědčen i ředitel korejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí tvrdí, že je pravděpodobnější, že virus v organismu těchto pacientů přetrval a v určité chvíli se reaktivoval. Někteří čínští a jihokorejští zdravotníci se domnívají, že v těle těchto pacientů přetrvává nízké množství viru, které nepředstavuje riziko pro pacienta ani pro jeho okolí.

116 dnů

Vše o novém koronaviru v Česku i ve světě sleduje Paul Hunter, který působí na Univerzitě Východní Anglie. Je přesvědčen, že velmi pomalé odbourávání viru bylo dříve v případě jiných onemocnění pozorováno u pacientů s nízkou imunitou.

Jihokorejské úřady například v roce 2015 uvedly, že pacient s blízkovýchodním syndromem virového onemocnění dýchacích cest (MERS-CoV), který kromě toho trpěl rakovinou mízních uzlin, vykazoval přítomnost viru v těle ještě po 116 dnech.

Nekončící boj s koronavirem pro tyto pacienty představuje obrovskou psychickou zátěž. Obyvatelé wuchanského karanténního centra v něm musí strávit nejméně 28 dní a mohou ho opustit až ve chvíli, kdy mají dvakrát po sobě negativní výsledek testu. „Cítím se dobře a nemám žádné příznaky, ale testy znovu a znovu tvrdí, že jsem na koronavirus pozitivní,“ říká jeden muž v centru. Od konce února se nechal otestovat již desetkrát. (zdroj: Česká televize)

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.