Můžeme lidem píchat dezinfekci? A co vdechování bělidla? Trump se ptal lékařů, jak vyléčit koronavirus

Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
Foto: Archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2020

Americký prezident Donald Trump má pocit, že vymyslel záchranný plán proti koronaviru. Zeptal se lékařů, jestli dokáží vyvinout injkece s dezinfekcí, která virus na površích ničí. Odborníci ho obratem označili za blázna.

Trump si po delší době zadělal na světovou ostudu. Prezident Spojených států amerických by chtěl lidem píchat dezinfekci, aby se vyléčili z nemoci Covid-19.

„Dezinfekční prostředek virus za minutu zničí. Existuje způsob, jak ho můžeme použít třeba v injekci?“ ptal se Trump doktorů ve čtvrtek. „Nejsem lékař, ale mám dobrý... vy víte co,“ dodal a prstem si ukázal na hlavu.

Trumpův návrh odborníci okamžitě zavrhli s tím, že následky by s největší pravděpodobností byly fatální.

Obrovské riziko

„Vstřik jakéhokoli čisticího prostředku do těla je nezodpovědný a nebezpečný. Tuto metodu běžně používají lidé, kteří se chtějí zabít,“ upozornil pneumolog Vin Gupta.

Trump navrhoval s koronavirem zatočit také pomocí ultrafialového záření nebo bělidla. Proti obojímu se opět postavili lékaři.

„Vdechování chlorového bělidla by bylo pro plíce úplně nejhorší. Dýchací cesty nemají být vystaveny aerosolu ani dezinfekci. Ten koncept je úplně směšný,“ uvedl podle agentury Bloomberg pneumolog John Balmes.

Už v minulosti Trump veřejně radil, co by mohlo na koronavirus zabrat. Když řekl, že účinný je chloronin, který je obsažen i v prostředcích na čištění akvárii, začali je lidé hromad skupovat. Někteří jsou už po smrti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.