Na AAU se diskutovalo nad riziky užití jaderných zbraní
Na Fakultě mezinárodních vztahů a diplomacie pražské Anglo-American University (AAU) se konal kulatý stůl nad výzkumem docenta Michala Smetany o jaderných zbraních. Diskuse se zaměřila na strategickou stabilitu a proměnlivou povahu jaderných rizik ve 21. století. Hlavním řečníkem byl právě docent Michal Smetana, vedoucí výzkumu a koordinátor Peace Research Center Prague, docent na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies (ELISS). Debaty se zúčastnili také Alexei Anisin, Ph.D. a George Hays II. z AAU. Mezi hlavní témata patřila dynamika odstrašování, kontrola zbraní nebo jak nové technologie mohou ovlivňovat jadernou strategii.
Docent Smetana nejprve odpovídal na otázku týkající se průzkumů a nových přístupů k výzkumné otázce, zda se preference veřejnosti ohledně využití jaderných zbraní liší od preferencí elit. Překvapivě zjistil, že obyvatelé Spojených států i Izraele obecně podporují použití jaderných zbraní. Smetana však zdůraznil, že průzkumy mají své limity a že bychom se měli soustředit spíše na dlouhodobé trendy než na jednotlivé odpovědi.
Další otázka se týkala podstaty „taktického“ jaderného útoku a jeho významu v současném politickém diskurzu. Smetana vysvětlil, že tento pojem je nejasný a že jakékoliv použití jaderných zbraní by mohlo vést k eskalaci konfliktů a změnit globální politiku. Jaderný úder by mohl buď způsobit další útoky, nebo signalizovat, že je použití jaderných zbraní přípustné, což by mělo závažné důsledky.
Debata se dále zaměřila na válku mez Ukrajinou a Ruskem a možnost použití jaderného úderu Ruskem. Smetana popsal různé scénáře, v nichž by Rusko mohlo (byť s malou pravděpodobností) na jaderné zbraně spoléhat při pokusu o dosažení kapitulace ze strany ukrajinské vlády a armády. Diskutovalo se také o geostrategické dynamice kolem ruského bojiště a územních zisků, k nimž průběžně, i když jen pomalu, dochází.
Docent Smetana upozornil na rozpor mezi vědci a politickými odborníky ohledně účinnosti odstrašování, zatímco někteří jeho účinnost podporují. Zmínil také příklady situací, kde je odstrašování relevantní, včetně Severní Koreje.Na závěr se diskutovalo o roli jaderných zbraní ve vztahu k dronům a možnostech jaderných útoků pomocí těchto zařízení. Docent Smetana odpověděl, že jaderné útoky pomocí dronů jsou nepravděpodobné, i když v katastrofickém scénáři by praktickou úlohu sehrát mohly. Posledním tématem byly vesmírné a satelitní konflikty. K nim docent Smetana uvedl, že jde o složitou oblast, která se v současné době studuje a rozvíjí z hlediska strategie.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.