Reklama:

Na AAU se diskutovalo nad riziky užití jaderných zbraní

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: AdobeStock
Prezentace klienta / Komerční sdělení | Upozornění pro čtenáře: Článek není redakčním textem, ale je komerčním sdělením klienta. Vydavatel portálu ŽivotvČesku.cz nezodpovídá za jeho obsah. Pro případné dotazy se obracejte na e-mail:
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2024

Na Fakultě mezinárodních vztahů a diplomacie pražské Anglo-American University (AAU) se konal kulatý stůl nad výzkumem docenta Michala Smetany o jaderných zbraních. Diskuse se zaměřila na strategickou stabilitu a proměnlivou povahu jaderných rizik ve 21. století. Hlavním řečníkem byl právě docent Michal Smetana, vedoucí výzkumu a koordinátor Peace Research Center Prague, docent na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies (ELISS). Debaty se zúčastnili také Alexei Anisin, Ph.D. a George Hays II. z AAU. Mezi hlavní témata patřila dynamika odstrašování, kontrola zbraní nebo jak nové technologie mohou ovlivňovat jadernou strategii.

Reklama:

Docent Smetana nejprve odpovídal na otázku týkající se průzkumů a nových přístupů k výzkumné otázce, zda se preference veřejnosti ohledně využití jaderných zbraní liší od preferencí elit. Překvapivě zjistil, že obyvatelé Spojených států i Izraele obecně podporují použití jaderných zbraní. Smetana však zdůraznil, že průzkumy mají své limity a že bychom se měli soustředit spíše na dlouhodobé trendy než na jednotlivé odpovědi. 

Další otázka se týkala podstaty „taktického“ jaderného útoku a jeho významu v současném politickém diskurzu. Smetana vysvětlil, že tento pojem je nejasný a že jakékoliv použití jaderných zbraní by mohlo vést k eskalaci konfliktů a změnit globální politiku. Jaderný úder by mohl buď způsobit další útoky, nebo signalizovat, že je použití jaderných zbraní přípustné, což by mělo závažné důsledky. 

Reklama:

Debata se dále zaměřila na válku mez Ukrajinou a Ruskem a možnost použití jaderného úderu Ruskem. Smetana popsal různé scénáře, v nichž by Rusko mohlo (byť s malou pravděpodobností) na jaderné zbraně spoléhat při pokusu o dosažení kapitulace ze strany ukrajinské vlády a armády. Diskutovalo se také o geostrategické dynamice kolem ruského bojiště a územních zisků, k nimž průběžně, i když jen pomalu, dochází. 

Docent Smetana upozornil na rozpor mezi vědci a politickými odborníky ohledně účinnosti odstrašování, zatímco někteří jeho účinnost podporují. Zmínil také příklady situací, kde je odstrašování relevantní, včetně Severní Koreje.Na závěr se diskutovalo o roli jaderných zbraní ve vztahu k dronům a možnostech jaderných útoků pomocí těchto zařízení. Docent Smetana odpověděl, že jaderné útoky pomocí dronů jsou nepravděpodobné, i když v katastrofickém scénáři by praktickou úlohu sehrát mohly. Posledním tématem byly vesmírné a satelitní konflikty. K nim docent Smetana uvedl, že jde o složitou oblast, která se v současné době studuje a rozvíjí z hlediska strategie. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: