Na Brněnsku se upálil mladý právník. Podle kolegů neunesl, že o jeho práci se zajímá úřad Jany Maláčové

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Absolvent právnické fakulty brněnské Masarykovy univerzity Václav D. ve věku 34 let spáchal sebevraždu. K odchodu ze světa zvolil trýznivý způsob. "Ano, je to bohužel pravda, stalo se to včera," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz kolegyně z práce. Podle spolupracovníků mladý muž těžce nesl, že o jeho práci se zajímá ministerstvo práce a sociálních věcí. "Trápila ho nejistota, zda neskončíme, zda ten projekt nezavřou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zdrcený kolega a šéf projektu Jan Tvarůžek.

Václav D. pracoval ve vznikajícím muzeu a hostelu Franz Kafka Spital. Tato instituce o jeho úmrtí informovala na facebookových stránkách. "Ano, je to bohužel pravda, stalo se to včera," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz kolegyně mrtvého muže.

Václav D. trpěl bipolární poruchou a podle kolegů měl velkou obavu o osud celého projektu. "Řešil to se mnou jako se svým nadřízeným několikrát. Bylo vidět, že ho to trápí. Trápila ho nejistota, zda neskončíme, zda ten projekt nezavřou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zdrcený kolega a šéf projektu Jan Tvarůžek.

"Měl bipolární poruchu, do toho přišla ta nejistota. Jakákoliv maličkost i změna je pro takové lidi složitá. Zejména nyní ta situace, kdy nevěděl, zda o místo nepřijde. Pro tyto lidi je složitější zařazení do běžného života. On tu změnu velmi vnímal, špatně to nesl... Ty kontroly trvaly posledních 6 měsíců. Hygiena, úřad práce, finančák... Snažili jsme se zaměstnance od těchto problémů izolovat, ale dopadlo to na ně," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Tvarůžek.

Václav D. se podle informací webu Blesk.cz polil hořlavinou a zapálil na své chalupě o víkendu. V pondělí svým zraněním podlehl.

"Ty kontroly jednaly přímo s našimi lidmi. Inspektorát práce nijak neobejdete. Chtějí mluvit s konkrétními lidmi. On cítil tlak kvůli jednání s úředníky... Ty kontroly vznikly tak, že externí firma, která nám dělá účetnictví, pozdě zaplatila sociální pojištění. Vznikl tam dluh, tím pádem nám nebyl přiznán příspěvek od úřadu práce na chráněná místa. V momentě, kdy jsme se ohradili proti tvrdosti zákona, tak začal konflikt s ministerstvem práce a sociálních věcí a začaly kontroly," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Tvarůžek.

Tohle je Vašek. Pracoval jako recepční u nás ve Špitálu. Dnes navždy odešel a nás to nesmírně bolí. Vašku, zapálíme za tebe spousty svíček🕯🖤 Budeš nám chybět.

Zveřejnil(a) Franz Kafka Spital dne Pondělí 15. března 2021

Franz Kafka Spital dává příležitost pracovat lidem s handicapem. Podle kolegů mrtvého muže se na fungování organizace zaměřili úředníci z ministerstva práce a sociálních věcí a projekt důsledně kontrolovali.

Spolek, který zaměstnává 80 znevýhodněných lidí, žádal resort Jany Maláčové o podporu v krizi. Místo podpory podle zaměstnanců nastaly kontroly, které Václav D. špatně nesl.

Od pondělí 12. dubna se do škol vrací žáci. Řada rodičů i učitelů zažívá nervozitu, protož...

Redakce zaslala žádost o vyjádření také na ministerstvo práce a sociálních věcí. Na vyjádření čekáme.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.