Na české seniory přes očkování útočí Rusko, Čína a bylinkáři, říká expertka na konspirace

Novinářka Alexandra Alvarová
Novinářka Alexandra Alvarová
Foto: Archiv A. Alvarové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2021

Přes očkování proti koronaviru nám do hlavy vloží čip a pak nás budou na dálku ovládat. To je jedna z nejrozšířenějších konspiračních teorií, které se na internetu objevují. "Hlavním motorem dezinformací jsou peníze," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz expertka na šíření hoaxů a propagandy Alexandra Alvarová. Útoky směřují zejména na seniory. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je.

Víte, proč vám musí při testech na koronavirus strčit tyčinku hluboko do nosohltanu? Do hlavy vám totiž podle konspirací vkládají čip. Při očkování proti nemoci covid-19 vám zase mohou změnit DNA.

To jsou nejčastější teze konspirátorů, které se momentálně šíří českým internetem. Kdo tyto hoaxy vytváří a jaký sleduje cíl? Zeptali jsme se spisovatelky a novinářky Alexandry Alvarové, která je expertkou na mapování propagandy a dezinformací.

Tím hlavním motivem jsou peníze. Na šíření konspiračních teorií někdo vydělává. Alvarová uvedla, že část hoaxů sdílí také léčitelé a bylinkáři.

"Existují dva typy aktérů, jejichž zájmy se na anivakcinačních fórech sešly. Prvním z nich je dlouhodobý byznysový aktér. Jde o průmysl výživových doplňků (vitamíny, bylinky, léčitelské pomůcky), jehož obrat narostl za poslední desetiletí do miliardových částek v dolarech. Všichni mluví jen o Big Pharma, ale toto je jejich stínový bratříček. Protože se tyto doplňky nedají nikde na světě koupit na pojišťovnu, žije tento bohatý segment farmacie z reklamy. Jeho cílovou skupinou, kterou si již dvacet let na internetu hýčká, jsou odmítači klasické medicíny a očkování. Tento druh farmaceutického průmyslu utratil jen vloni miliardu a půl v dolarech za reklamu a většinu cílil na Facebooku. Zakládají různé antivakcinační skupiny a skupiny alternativní medicíny, kde si vyrábějí fanoušky v různých poradnách. Lidé, zklamaní klasickou medicínou, se jim jen hrnou a netuší, že jde o velký byznys," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Alexandra Alvarová.

Druhou skupinou pak jsou státní aktéři jako je Rusko a Čína. "Do těch antivakcinačních skupin přispívají trolové a hrají si tam na »starostlivé maminky a rozhněvané tatínky«, aby odradili od očkování co nejvíc lidí. Jim je jedno, že budeme umírat, hlavním cílem je kolaps zdravotnictví, ze kterého následně plyne zadlužení ekonomiky. A kdo už stojí připraven s půjčkami? No ano, je to Čína. Čili se obloukem vracíme zpět k původními motivu. Tím motivem jsou peníze," dodala pro ŽivotvČesku.cz specialistka přes konspirace Alexandra Alvarová.

Nejohroženější skupinou jsou senioři. Jsou ohroženi ze dvou stran. Na jedné straně útočí na starší generaci virus, z druhé strany pak autoři dezinformací.

"Největší úsilí dezinformátorů je nyní vyvíjeno v tzv. řetězových emailech, které se tváří jako maily od kamarádů a cílí na naše tatínky a maminky v důchodu, protože oni jsou neohroženější skupinou. Když když budou umírat oni, tak bude úspěch zaručen. Druhá větev dezinformací směřuje na facebookové skupiny a různé bylinkářské a ezoterické poradny. Třetí pak na přesvědčení nebo zaplacení celebrit, aby proti vakcíně agitovaly. Jde jim to tak dobře, že když sledujete statistiky, dělá se vám mdlo hrůzou. Takhle se z té šlamastyky nikdy nedostaneme a o to jim jde," dodala pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaná expertka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.