Na Česko se žene větrné peklo, meteorologové vydali výstrahu před vichřicí Dudley. Vítr pak nepoleví ani o víkendu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 2. 2022

Zpočátku středečního dne bude foukat mírný jihozápadní vítr, během dne bude zesilovat na čerstvý s nárazy o rychlosti 55 km/h, na horách 70 km/h a jeho další zesílení lze očekávat během večera. "Na západě území bude v nárazech dosahovat rychlosti i v nižších polohách až 70 km/h. Další zesílení přinese noc na čtvrtek. Počasí u nás ovlivní tlaková níže, kterou angličtí meteorologové nazvali jako Dudley," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Během noci na čtvrtek bude foukat silný vítr. Nejsilnější nárazy větru naměříme na studené frontě, která počasí u nás začne ovlivňovat v ranních hodinách od severu. Nárazy větru se mohou pohybovat až na 100 km/h, na horách kolem 110 km/h.

"Čtvrtek bude větrný. Foukat bude silný jihozápadní, postupně severozápadní vítr s nárazy o rychlosti kolem 70 km/h a během ranních a dopoledních hodin bude přes naše území postupovat studená fronta od severu, na které vítr ještě zesílí, jeho nárazy se budou pohybovat mezi 80 až 100 km/h, na horách až kolem 110 km/h. Vítr bude přechodně slábnout během večera. Pokud můžete, zůstaňte v bezpečí domova. V pátek večer začne vítr opět zesilovat a větrná bude i noc z pátku na sobotu," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jinak bude ve čtvrtek převládat velká oblačnost - oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky.

Na studené frontě budou srážky vydatné a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. Ranní teploty 8 až 4 °C, nejvyšší teploty 8 až 12 °C, na jižní Moravě až 15 °C. V pátek bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, na horách srážky sněhové. Jen přechodně polojasno. Ranní teploty budou klesat na 6 až 2 °C. Denní teploty vystoupí na 7 až 11 °C. Foukat bude čerstvý západní vítr, večer bude od západu zesilovat na silný – v nárazech o rychlosti 70 km/h až 110 km/h.

"V sobotu bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Ranní teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 4 až 8 °C, na jižní Moravě kolem 10 °C. Foukat bude čerstvý západní vítr v nárazech o rychlosti 70 km/h, na horách až 110 km/h, během odpoledne bude mírně slábnout. A následně v neděli bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, na horách převážně srážky sněhové. Ranní teploty 3 až -1 °C. Denní teploty 4 až 8 °C. Čerstvý jihozápadní vítr s nárazy o rychlosti 70 km/h, na horách 90 km/h," dodala odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.