Na co si dát pozor při tvorbě brožury?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profi.point4me
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2022

Brožura je jednou z nejoblíbenějších tiskovin. Pokud se chystáte na její výrobu, neměli byste však zapomenout na několik náležitostí. Na co se brožura používá, jak by měla vypadat, nebo jakou vazbu brožurky zvolit?

Na co se využívají brožury?

Brožura se nejčastěji využívá ve firemní komunikaci. Je skvělým formátem pro výrobu jídelního lístku, návodu, manuálu nebo katalogu. Využívá se ale také na časopisy, zpravodaje nebo třeba knihy. Brožury se od sebe pak liší kvalitou obálky, ale také například typem vazby. 

Jak by měla brožura vypadat?

Při výrobě brožurky či jiné tiskoviny vždy zvažte, pro koho je vlastně určená. Obecně však platí, že je lepší se držet kratších vět a odstavců o několika řádcích, ve kterých popíšete základní informace. Ty nejdůležitější doporučujeme zvýraznit, a to například tučným písmem. 

Osvědčeným způsobem, jak zákazníkům předat informace, je sepsat vše podstatné do bodových seznamů nebo tabulky. Méně je mnohdy více, a proto nezahlcujte potenciální zákazníky románovými odstavci.

Velmi důležitá je také grafika, která by měla zaujmout na první pohled. Při tvorbě brožury proto myslete na použití poutavých fotografií, ilustrací a infografik, které mnohdy řeknou více než tisíc slov. 

Zdroj foto: Profi.point4me

Jakou vazbu brožury vybrat?

Brožurky mohou mít různé typy vazeb. V tiskárně Point4me si můžete vybrat sešívanou vazbu V1 s obálkou nebo bez obálky, vazbu V2 lepenou ve hřbetu nebo volně skládané listy bez vazby.

Sešitová vazba s měkkou obálkou se vyrábí ve formátech A6, A5 a A4. Celá brožura je spojená sponkami ve hřbetu. Obálka má vyšší gramáž než vnitřní listy. Tento typ vazby je ideální zejména pro tiskoviny s menším počtem stran. Jejich výroba je jednodušší, levnější a rychlejší, což při výrobě brožurky jistě oceníte.

Sešívanou vazbu si můžete nechat vyrobit také bez obálky. V tiskárně Point4me vám brožury rádi vyrobí už od jednoho kusu. Tento typ vazby navíc můžete mít i expresně – tedy do druhého dne od objednání.

Chtěli byste vyrobit brožuru v knižní vazbě V2? Bez problému. Měkká obálka je v tomto případě lepená ve hřbetu a vnitřní listy jsou vlepeny PUR lepidlem. Díky tomu tak obálka společně s listy drží pohromadě opravdu spolehlivě. Je proto vhodná i pro obsáhlejší tiskoviny s větším počtem stran, jako jsou například katalogy. Tento typ vazby si můžete nechat vyrobit ve formátech A4, A5 a A6. Vybrat si můžete i rozměr 215x275 mm

Zdroj foto: Profi.point4me

Jak na tisk brožury?

Chcete brožurky vytisknout snadno, kvalitně a levně? Obraťte se na tiskárnu Point4me, u které si různé tiskoviny můžete nechat vyrobit online. Z pohodlí domova si tak vyberete jak formu, tak třeba materiál nebo gramáž. Zvolit si také můžete, zda bude obálka vyrobená v matu nebo lesku.

Tisková data vždy nahrávejte ve formátu PDF. V případě, že byste data nahráli v jiném formátu, mohlo by se stát, že by tisk brožury dopadl jinak, než potřebujete. Pokud si nejste jistí, jak to, nebo chcete využít tisk na míru, obraťte se na profesionály z Point4me, kteří vám rádi pomohou. Uvidíte, že výsledek bude stát opravdu za to!

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.