Na covidové jednotky jsme poslali 70 dobrovolníků. Blatný i Babiš je nechtěli, říká mluvčí rebelů

Premiér ČR Andrej Babiš
Premiér ČR Andrej Babiš
Foto: nextfoto.cz

Česká republika už více než rok bojuje s epidemií koronaviru, přičemž zejména po Vánocích byla situace kritická a řada nemocnic volala o pomoc s tím, že došel personál a o pacienty se nemá kdo starat. Iniciativa Chcípl PES sehnala 70 dobrovolníků a chtěla je vyslat do nemocnic. Premiér Andrej Babiš (66) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (51) o tyto lidi zájem neměli. "Pokud by nyní zájem byl, jsme schopní dobrovolníky znovu sehnat," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí iniciativy David Biksadský.

Mluvčí iniciativy Chcípl PES popsal příběh, který se začal odvíjet 10. ledna. Premiér Andrej Babiš tehdy ostře kritizoval demonstranty, kteří vyjádřili nesouhlas s vládními restrikcemi a vyzval je, aby si zkusili, zda zvládnou péči o pacienty s onemocněním covid-19.

"Podle mého názoru by všichni ti lidé měli nastoupit do covidových jednotek do nemocnic. Já s těmi lidmi z covidových jednotek mluvím, jsou na pokraji sil. Lidé, kteří tam šli demonstrovat, říkají nesmysly. Všichni jsme frustrováni, ale je to přírodní katastrofa. Ti, kteří vystoupili na Staromáku, to není reprezentativní vzorek, byli tam podivní lidé, zkrachovalí politici. Například bývalý prezident," prohlásil Andrej Babiš po demonstraci, na které se objevil také Václav Klaus. Iniciativa Chcípl PES výzvu vyslyšela a dobrovolníky sehnala.

"Po demonstraci, která proběhla 10. ledna, reagoval premiér, že všichni ti ubožáci, kteří byli na náměstí, by si měli jít zkusit pracovat na covidové jednotky. Udělali jsme tedy výzvu pro naše příznivce, že tuto výzvu přijímáme. Během pár hodin se ozvalo 70 dobrovolníků, mnozí z nich už měli zkušenosti s prací na covidových jednotkách. Jediné, co jsme chtěli, aby nám premiér přidělil koordinátora. Výzvu jsme poslali přímo premiérovi, pak i ministrovi zdravotnictví osobně a také přes agenturu ČTK. Žádná odezva. Ve finále o naši pomoc nikdo nestál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Chcípl PES David Biksadský s tím, že nezájem o dobrovolníky ho nepříjemně zaskočil.

"My jsme netrvali na tom, že musíme jít pracovat na covidové oddělení, nabízeli jsme, že budeme třeba čistit sanitky, nebo uklízet nemocnice. Zkrátka že budeme dělat cokoliv, co se tam pro nás najde. Je tedy otázka, zda se tady stojí o pomoc dobrovolníků, zatím v nemocnicích vypomáhají medici či armáda. Asi není zájem, aby veřejnost, i když už je nějakým způsobem edukovaná, na těch jednotkách pracovala," dodal David Biksadský s tím, že pokud nějaké zdravotnické zařízení bude mít o dobrovolníky opravdu zájem, tak iniciativa je dokáže sehnat.

TZ Chcípl PES z 10.1.2021 --- (DB, Praha, 10.1.2021) v reakci na slova premiéra Andreje Babiše, v dnešních večerních...

Zveřejnil(a) Jiří Janeček dne Neděle 10. ledna 2021

"Pokud by byl ze strany nemocnic či úřadů zájem, tak jsme to schopní znovu zorganizovat a lidi dodáme," doplnil pro ŽivotvČesku.cz David Biksadský s tím, že v prvním případě možná nebyl zájem i kvůli tomu, aby se iniciativě nakonec nedostalo pozitivní reklamy.

Redakce ŽivotvČesku.cz požádala o vyjádření ohledně odmítnutých dobrovolníků ministerstvo zdravotnictví i vládu, do vydání článku odpověď nepřišla.

Česká republika sníží počty ruských diplomatů v Praze. Na společné tiskové konferenci to o...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.