Reklama:

Na hranicích zůstává stejný režim. Pro lidi budou zásadní už jen roušky, prozradil exkluzivně Jan Hamáček

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Archiv Jana Hamáčka / wikipedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2020

Nouzový stav má Česko za sebou. Trval 67 dnů a byl vyhlášen 12. března. Před epidemií koronaviru ho vládní kabinety vyhlásily například v souvislosti s povodněmi, nikdy ale neplatil pro celý stát. Ministr Jan Hamáček upřesnil, že Česko z těch zásadních rozvolnění čeká už jen sundání roušek za určitých parametrů.

Reklama:

Podle dřívějšího prohlášení premiéra Andreje Babiše není v plánu znovu zavádět nouzový stav. Ten byl prodloužen dvakrát. Vyhlášen byl 12. března na 30 dnů. Se souhlasem Sněmovny se 9. dubna současné opatření prodloužilo do konce dubna, původně přitom vláda žádala o termín 11. května. Další prodloužení pak poslanci schválili 28. dubna s pltností do 17. května.

Změnu přinesl verdikt pražského městského soudu, když 23. dubna označil za nezákonný vládní postup a některá opatření byla zrušena.

Reakce na rozsudek

Kabinet v reakci na rozsudek nejen schválil soudem zrušená opatření jako opatření vlády podle krizového zákona, ale také požádal o prodloužení nouzového stavu.

Aktuálně uvedlo ministerstvo vnitra, že režim na hranicích zůstává stejný a bude se jím zabývat v pondělí vláda. "Důležité upozornění: režim na hranicích zůstává i po skončení nouzového stavu stejný. Hranice je tedy možné překračovat pouze na vybraných přechodech. O otevření dalších nebo o případném rozvolnění kontrol musí rozhodnout vláda. Ta by se tím měla znovu zabývat v pondělí," stojí v prohlášení na webu ministerstva.

Hamáček - roušky jsou symbol

Pro Život v Česku se aktuálně vyjádřil ministr vnitra Jan Hamáček, který ubezpečil, že vláda nemá v plánu další zásadní opatření.

"To poslední co padne, je jasný symbol, jsou roušky. Jde o 25. května a nadále budou povinné v uzavřených prostorách, což dává logiku. Většina těch velkých opatření je za námi a proto se ta situace rozvolňuje," ubezpečil.

  • Režim nošení roušky se od 25. května rozvolňuje. Povinné nadále budou pouze ve vnitřních prostorách staveb s výjimkou vlastního bydliště, a také v prostředcích veřejné dopravy. Venku je lidé budou muset nosit pouze v případě, že se jich na jednom místě bude najednou nacházet více a rozestupy mezi nimi budou menší než dva metry.

Podívejte se do galerie na přehled, co se dále od 25. května ještě rozvolní.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: